Ludzie tańca

Zdjęcie: Egor Menshikov

Wersja do druku

Udostępnij

Egor Menshikov − pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się w Czelabińsku w Rosji.  Ukończył Akademię Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Sankt Petersburgu. W 2003 roku tańczył w zespole Sanktpetersburskiego Teatr Baletu, następnie w latach 2003-2007 występował w Balecie Izraelskim w  Tel Awiwie. W 2007 roku jako pierwszy tancerz związał się z Baletem Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu. Od 2009 roku jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie.

Do najważniejszych partii w swoim repertuarze artysta zalicza: Don Joségo w Carmen Pietuchowa z Sanktpetersburskim Teatrem Baletu, Alberta, Colasa, Basilia i Romea z Baletem Izraelskim oraz partie solowe w: Symphony in C, Percussion for Six Men, Bach Divisions, Dos Amores, Mendelssohn Concerto, Written in the Sand i Optimus z tym samym zespołem. Na scenie w Zagrzebiu kreował m.in. role: Księcia w Dziadku do orzechów, Zygfryda w Jeziorze łabędzim, Księcia Desire w Śpiącej królewnie, Armanda i Gastona w Damie kameliowej, Alaina w Córce źle strzeżonej. Z Polskim Baletem Narodowym występował dotychczas w partiach w baletach klasycznych i współczesnych, takich jak: Dziadek do orzechów (Walc Kwiatów), Bajadera (Złoty Bożek), Kurt Weill (Modlitwa i Solo finałowe oraz inne partie solowe), Śpiąca królewna (Desire), Chopin, artysta romantyczny (Schumann), In Light and Shadow (Druga Aria), Pocałunki (Solista), I przejdą deszcze… (Złowrogi), Święto wiosny (Młodzieniec).

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close