Ludzie tańca

Zdjęcie: Franciszka  Kierc

Opera Bałtycka, Salome. Fot. z archiwum OP.

Wersja do druku

Udostępnij

Franciszka Kierc −solistka Bałtyckiego Teatru Tańca. Początkowo trenowała gimnastykę artystyczną. Następnie uczęszczała do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz do Szkoły Baletowej przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. We wrześniu 2009 roku uzyskała Dyplom Tancerza ZASP. Brała udział w wielu międzynarodowych konkursach tańca, m.in.: Tanzolymp w Berlinie, Jugend Tanzt we Freiburgu, Dance Word Cup w kategoriach klasycznych i współczesnych (laureatka), I Ogólnopolski Konkurs Baletowy we Wrocławiu. Umiejętności doskonaliła także na warsztatach stepu z Silvią Plankl oraz jako uczestniczka programu You Can Dance w Centre International de la Danse Jazz w Paryżu.

Wstępowała zarówno w produkcjach klasycznych, w tym Jeziorze łabędzim (koprodukcja Opery Wrocławskiej z Moscow City Ballet w choreografii Victora Smirnova-Golovanova i Ewy Wycichowskiej), jak i współczesnych m.in.: Eurazji w reżyserii i choreografii Izadory Weiss i Swing! w reżyserii i choreografii Jarosława Stańka. Współpracowała przy realizacjach teatralnych Ewy Wycichowskiej i Bogusława Kierca.

Od stycznia 2008 roku jest solistką Bałtyckiego Teatru Tańca. Występuje w partii Julii w Romeo i Julii oraz w partiach pierwszoplanowych w spektaklach: OUT, Święto wiosny, Czekając na…, Windows Weiss, w Kopciuszku Scigliano, Chopinart+ Wesołowskiego i Six Dances Kyliána. Można ją było również oglądać w tanecznej partii Salome w operze Richarda Straussa Salome w reżyserii Marka Weissa na scenie Opery Bałtyckiej. Jest laureatką nagród teatralnych za rok 2009 – Marszałka Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańska za partię Julii oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszej tancerki.

S

Fot. z archiwum BTT.
Bałtycki Teatr Tańca, Romeo i Julia. Fot. z archiwum BTT.
Bałtycki Teatr Tańca, Romeo i Julia. Fot. z archiwum BTT.
Bałtycki Teatr Tańca, Romeo i Julia. Fot. z archiwum BTT.
Opera Bałtycka, Salome. Fot. z archiwum OP.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close