Ludzie tańca

Zdjęcie: Helena Gołąb

Fot. Lilas Artium.

Wersja do druku

Udostępnij

Helena Gołąb – tancerka i choreografka, mieszkająca obecnie w Bilbao (Hiszpania). Absolwentka klasy tańca Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu. Następnie ukończyła studia taneczne w SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie, otrzymując dyplom w dziedzinie choreografii (2002). Jako część treningu w SNDO otrzymała stypendium na kontynuację poszukiwań tanecznych w Wenezueli (Instituto Universitario de Danza) oraz w Dance Space Center and Movement Research w Nowym Jorku (zajęcia techniki release, improwizacji oraz joga). Dzięki stypendium w Caracas współpracowała i występowała z grupą Neodanza. W listopadzie 2003 roku wygrała II Marton Tańca w San Sebastian (Hiszpania). Rok później otrzymała stypendium Kultural Kontakt w Austrii – w jego ramach była tak zwanym Artist in Residence w TanQuartier w Wiedniu. Tam po raz pierwszy spotkała artystę wizualnego Johannesa Lernpeiss’a. Jako choreograf została także zaproszona do Choreographic Center w Linzu, gdzie zrealizowała spektakl Strange kind. W tym samym roku uczestniczyła w projekcie Nova Polska we Francji. Następnie pojechała do Indii, gdzie studiowała jogę.

Po powrocie z Azji wzięła udział w wielu projektach tanecznych w Polsce I w Europie, m.in. w interdyscyplinarnym laboratorium dla choreografów Move the mount w Jagniątkowie; Moving Exiles Festival for Invention and Choreography (Bremen, Germany); Veronika Blumstein – Moving Heads (inauguracja centrum choreograficznego [K3] w Hamburgu) – tu współpracowała z takimi artystami jak, Antje Pfundtner i Janez Janša. Od roku 2002 pracuje z Natalią Monge i zespołem Organik, jednocześnie kontynuując pracę twórczą jako niezależna tancerka i choreografka.

W swojej pracy artystycznej tancerka łączy elementy performansu, teatru i tańca, gry oraz zachowań codziennych. Tworzy autorskie choreografie: Pozytywka (1996), Line (1999), Stereotype (not) (2000, Amsterdam, Wenezuela, San Sebastian), The right bell (2001-04), Neutron 918s (2001), Tellagorri (z Natalią Monge,2001), Radio East (2002-04), Debut (2004), P.reform-Ver.on.ika (z Antje Pfundtner, Bremen 2006), not so solo (z artystą video Johannesem Lerpeiss’em).

Jako pedagog prowadziła wiele zajęć i warsztatów na wyższych uczelniach, podczas festiwali I w ośrodkach choreograficznych w całej Hiszpanii, w Europie I Ameryce Południowej. Obecnie na stałe mieszka w Hiszpanii, gdzie kontynuuje swoją pracę jako niezależny twórca tańca.

Fot. z archiwum artystki.
Fot. Lilas Artium.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close