Ludzie tańca

Zdjęcie: Karolina Jupowicz

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Karolina Jupowicz − pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego. W 1986 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W latach 1991 i 1993 była laureatką II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku, a w 1993 roku brała udział w I Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Nagoi. W 1995 r. zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku. W roku 1995 ukończyła naukę w Państwowej Szkole Baletowej i została zatrudniona w zespole Baletu Teatru Wielkiego, a rok później została jego solistką. W 1999 roku znalazła się w półfinale Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi. Jest laureatką prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera za rok 1999 za kreacje aktorską w balecie Panna Julia, przyznawanej przez Związek Aktorów Scen Polskich. W 2000 roku otrzymała tytuł pierwszej solistki.

Na scenie kreuje postaci pełne temperamentu, do najwybitniejszych jej osiągnięć należą: Julia w Romeo i Julii, Aurora w Śpiącej królewnie, wspomniana Panna Julia, Gamzatti w Bajaderze. Występowała gościnnie w Operze Nova w Bydgoszczy jako Pani Twardowska w balecie Pan Twardowski.

Najważniejsze partie: Solistka w Sylfidach, Marzenie w Fortepianissimo, Lalka i Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Narzeczona i Pas de quatre, Pas de trois, Hiszpańska Księżniczka i Węgierska Księżniczka w Jeziorze łabędzim, królewna Aurora, Wróżka Beztroski, Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie, Pani R. w Grach, Solistka w Trzeciej symfonii, Julia w Romeo i Julii, rola tytułowa w Pannie Julii, Marina w Greku Zorbie, Milady w Trzech muszkieterach, Lise w Córce źle strzeżonej, Gamzatti w Bajaderze, Solistka w Serenadzie, Młoda dziewczyna w Coś jakby, Solistka trzecia w Musagète, Egina w Spartakusie, Pani Twardowska w Panu Twardowskim oraz partie solowe w baletach: Tylko miłość…, Kilka krótkich sekwencji, Alpha Kryonia Xe, Święto wiosny, Petite Mort, Trzecia symfonia, Kurt Weill, Pieśń o nocy, Pocałunki, I przejdądeszcze… Ostatnio: Wybrana w Święcie wiosny Niżyńskiego.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close