Ludzie tańca

Zdjęcie: Mariola Hendrykowska

Wersja do druku

Udostępnij

Mariola Hendrykowska – tancerka, asystent choreografa i inspicjentka w Polskim Teatrze Tańca.

W poznańskiej szkole baletowej, którą ukończyła w roku 1970, uczyła się od najlepszych: Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, Teresy Kujawy, Władysława Milona, po dyplomie Conrad Drzewiecki zaangażował ją do baletu Opery Poznańskiej. W roku 1973 uczestniczyła w historycznej chwili, w której powołano do istnienia Polski Teatr Tańca – Balet Poznański i pozostaje z nim związana do dziś.

Tańczyła partie solowe w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca od „Adagietta”, „Les Biches”, „Marsa i Flory”, „Pieśni o nocy” i „Wodnicy” Conrada Drzewieckiego do „Faust goes rock”, „Mozart a piacere” i „Skrzypka Opętanego” Ewy Wycichowskiej.

Była pierwszą solistką i kierownikiem baletu, obecnie pełni funkcje asystenta choreografa i inspicjenta. Wciąż bierze udział w spektaklach Teatru (…a ja tańczę, Transss…, szparagijem, 3×3).

Jest laureatką licznych nagród, otrzymała m.in. Odznakę Honorową Miasta Poznania, Medal 200-lecia baletu polskiego, Medal Bogusławskiego, Nagrodę Białego Bzu, tytuł Najpopularniejszego Aktora Wielkopolski, Medal Zasłużonego dla Wielkopolski oraz Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close