Hashimotowiksa

Zdjęcie: Hashimotowiksa

eXordial (2015). Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Hashimotowiksa, czyli Katarzyna Kulmińska i Paulina Jaksim to duet performerek i choreografek łączących miłość do tańca, techno i kultury klubowej.

Hashimotowiksa powstało w 2015 roku w Poznaniu. Obie artystki są profesjonalnymi tancerkami, na co dzień związanymi z Polskim Teatrem Tańca. Swoje doświadczenie wykorzystują ponadto w produkcjach teatralnych, jako performerki i choreografki. W 2020 premierę w teatrach dramatycznych miały dwa spektakle w reżyserii Marcina Libera, do których Hashimotki stworzyły ruch sceniczny: Krótka rozmowa ze śmiercią w Teatrze im. Aleksandra  Fredry w Gnieźnie (2020), Król potworów w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (2020) oraz Rzeźnia nr 5 w Teatrze Współczesny we Wrocławiu (2021).

Ich produkcje można oglądać także podczas festiwali muzycznych. W 2018 we współpracy z Wojciechem Kucharczykiem stworzyły choreografię i wystąpiły w Uran-Uran, w spektaklu, który jako pierwszy został pokazany na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W 2019 zaprezentowały postapokaliptyczne Afterhuman Afterparty na  festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver.

Zarówno Paulina, jak i Kasia cierpią na chorobę Hashimoto coraz powszechniejszą dolegliwość cywilizacyjną, związaną z niedoczynnością tarczycy. Hashimotowiksa pokazują, że z chorobą przewlekłą można żyć aktywnie, społecznie i twórczo. Istotnym elementem ich życia jest też proekologiczna postawa i trzymanie się diety wegetariańskiej.

Prywatnie dzielą się swoją energią podczas imprez klubowych, szalejąc na parkiecie razem z publicznością lub występując na scenie jako akompaniament wizualny setów DJ-skich. Każdy ich performans to niezwykłe doświadczenie dla widza, łączące elementy wizualne (ruch, światło, kostium, scenografia) z muzyką często mocnym, industrialnym techno. Kasia i Paulina chętnie angażują się we współpracę z ulubionymi przedstawicielami sceny elektronicznej są ściśle związane z poznańskim technoklubem Tama, gdzie prowadziły warsztaty ruchowe Ciało, techno, wyobraźnia. Współpracowały także z Short Waves Festival, występując na gali festiwalowej, i współtworzyły uroczyste otwarcie Bałtyku w Poznaniu.

Więcej na Instagramie: @hashimotowiksa, oraz na profilach założycielek @technoprincess i @technoqueen_qt.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close