Matecznik – Mazowsze. Centrum Folklorystyczne Karolin

Zdjęcie: Matecznik – Mazowsze. Centrum Folklorystyczne Karolin

Fot. z archiwum Mazowsza.

Wersja do druku

Udostępnij

Dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz znaczącemu wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstał wielofunkcyjny obiekt Matecznik Mazowsze – Centrum Folklorystyczne. Centrum to posiada wyjątkowe walory użytkowo-estetyczne oraz nowoczesne rozwiązania techniczne, które pozwalają na realizację interesujących i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i konferencyjno-szkoleniowych.

Oficjalne otwarcie sali widowiskowo-edukacyjnej (liczącej 560 miejsc) odbyło się 17 października 2009 roku.

Główne zadania Centrum − poza funkcją bazy szkoleniowo-warsztatowej i koncertowej Zespołu „Mazowsze” − obejmują:

  • działalność edukacyjno-szkoleniowa w zakresie kursów i seminariów związanych tematycznie z folklorem polskim i tradycją regionu mazowieckiego oraz kulturą innych narodów; szkolenie animatorów kultury, choreografów, instruktorów tańca; warsztaty rękodzieła ludowego, śpiewu, gastronomii regionalnej;
  • organizacja koncertów innych zespołów i artystów; organizacja festiwali artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym; przygotowywanie programów telewizyjnych i filmów;
  • umacnianie więzi młodego pokolenia z polską kulturą;
  • aktywizacja regionu (gminy, powiatu, województwa) i społeczności lokalnej do udziału w życiu kulturalnym;
  • działalność dokumentacyjno-wydawnicza związana z zespołami regionalnymi, ośrodkami folkloru, placówkami etnograficznymi (biblioteka, fonoteka, informatyczna baza danych o twórcach ludowych i ruchu amatorskim);
  • dalszy rozwój artystyczny Zespołu „Mazowsze”;
  • działalność komercyjna w zakresie wynajmu pomieszczeń dla celów konferencyjno-szkoleniowych, spotkań biznesowych i innych.

Integralnym obiektem Centrum jest Karczma Staropolska. W sąsiedztwie Karczmy powstało także zaplecze noclegowe o trzygwiazdkowym standardzie oraz 40 pokojów dwuosobowych i dwie sale konferencyjne o powierzchni 30 m2.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Całkowita wartość projektu: 59.055.565,70 zł

Wkład Unii Europejskiej: 39.189.744,10 zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close