Białystok: Festiwal Kalejdoskop 2012

Zdjęcie: Białystok: Festiwal Kalejdoskop 2012

Kalejdoskop 2012

Wersja do druku

Udostępnij

Dziewiąta edycja festiwalu tańca współczesnego Kalejdoskop odbędzie się w Białymstoku w dniach 7-11 marca 2012. Gośćmi tego wydarzenia będą najciekawsi polscy artyści młodego pokolenia, kształtujące nowe nurty i sposoby myślenia o tańcu. Nie zabraknie też uznanych twórców, ze poważnym dorobkiem. Uczestnicy festiwalu mają do wyboru dziesięć spektakli, warsztaty dla tancerzy, wykłady i seanse filmowe. Imprezie patronuje TaniePOLSKA.pl.

Co roku „Kalejdoskop” inspiruje widzów starannie dobranymi spektaklami. W tegorocznej edycji hasłem przewodnim będzie „awangarda polskiego tańca”. Zobaczymy tych, którzy od lat kreują trendy na polskiej scenie tanecznej, ale przede wszystkich młodych, którzy teraz „szturmem” zdobywają sceny i festiwale tańca. W programie pojawią się spektakle bardzo osobiste oraz te inspirowane literaturą; zdyscyplinowane formalnie oraz podejmujące aktualne tematy.

Wśród zaproszonych twórców znajdą się m.in.: Teatr Dada von Bzdülöw, Grupa Artystyczna Koncentrat, Mikołaj Mikołajczyk, Karol Tymiński, Barbara Bujakowska, Dominika Knapik i Iga Gańczarczyk, Izabela Chlewińska. Na scenie zobaczymy także  białostockich artystów w Poczekalni, przedstawieniu stworzonym przez Karolinę Garbacik i Tomasza Gilewicza oraz spektakl Mikrokosmos zrealizowany przez Białostocki Teatr Lalek.

Twórcy „Kalejdoskopu” zachęcając nową publiczność do oswajania awangardowych form sztuki tańca i zapraszają na wykład inaugurujący festiwal, a przed spektaklami proponują zapoznanie się z informacjami wprowadzającymi na stronie festiwalu, profilu na Facebooku oraz w folderze i ulotkach poświęconych każdemu spektaklowi.

„Podczas tegorocznej edycji „Kalejdoskopu” do głosu dochodzi przede wszystkim młode pokolenie polskich choreografów, poszukujące własnej ścieżki artystycznej, aczkolwiek posiadające już znaczne doświadczenie sceniczne. Prace tych choreografów nierzadko określa się mianem „nowego tańca”. Tym, co łączy zaproszonych do Białegostoku twórców, jest przede wszystkim – awangardowy charakter ich prac, tak odmienny od oswojonej już estetyki teatru tańca.

Hasło „awangarda polskiego tańca” zapewne wywoła skojarzenie z zespołem Dada von Bzdülöw, Grupą Artystyczną Koncentrat Rafała Dziemidoka czy spektaklami Mikołaja Mikołajczyka – mimo że ich debiuty nie przypadają na ostatnią dekadę, to zapewne nikogo nie zadziwi ich obecność na tak sprofilowanym festiwalu. Wbrew historycznym szufladkom ich przedstawienia świetnie dopełnią obraz najnowszego polskiego tańca.

Obok nich na białostockiej scenie pojawią się: Barbara Bujakowska & Marcin Janus, Izabela Chlewińska, Dominka Knapik i Iga Gańczarczyk, Karol Tymiński. Ponadto białostoccy artyści w  przedstawieniu Poczekalnia w choreografii Karoliny Garbacik i z dramaturgią Tomasza Gilewicza oraz Mikrokosmos. Kompozycje w reżyserii Roberta Drobniucha i choreografii Karoliny Garbacik. Warto wspomnieć, że w spektaklu Orzech. Wiewiórka Grupy Artystycznej Koncentrat będzie można zobaczyć całą plejadę świetnych tancerzy: Magdalena Jędra, Agnieszka Noster, Aleksandra Ścibor, Izabela Szostak, Karol Tymiński, Krzysztof Skolimowski;

Na tegorocznym Kalejdoskopie pojawi się cykl spektakli solowych (Tralfamadoria, Waiting, Doll House, 3d-ance, Nie-ja), które okazują się być znamienne dla polskiej sceny, a przy tym bardzo „pojemne” artystycznie, zarówno pod względem podejmowanych przez twórców tematów, jaki i stosowanych przez nich środków scenicznych. Odpowiedzią na te małe formy taneczne są cztery spektakle zaprojektowane z myślą o zespole: Caffè Latte, Orzech.Wiewiórka, Poczekalnia oraz  Mikrokosmos. Kompozycje. Nie zabraknie w tegorocznym programie spektakli bardzo osobistych oraz tych inspirowanych literaturą; zdyscyplinowanych formalnie oraz  aktualnych.

A zatem zapraszam na ten prawdziwy kalejdoskop tanecznych wrażeń i spotkań z młodym pokoleniem polskich choreografów. Niech zmienia się nasze myślenie o tańcu i punkt widzenia.”

Anna Królica, kuratorka programu festiwalowego

Więcej informacji na temat programu festiwalu oraz możliwości zakupu biletów na stronie www.festiwal-kalejdoskop.pl .

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Białystok

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close