Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Janusz Orlik „Mute”

Zdjęcie: Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Janusz Orlik „Mute”

Fot. Piotr Bedliński

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na spektakl Mute Janusza Orlika.

Opis spektaklu:

w stanie ciągłego strachu, niepewności, zagrożenia, potrzeby i wykluczenia… otoczeni przez wydarzenia, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć… prowokowani fizycznie, emocjonalnie, mentalnie – wyczerpani… w świecie, w którym czyny zdają się mówić głośniej niż słowa, a słowa już nie są słyszane… gdzie nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć

Reżyseria, choreografia, wykonanie, scenografia: Janusz Orlik

Muzyka: Alex Catona

Reżyseria światła: Janusz Orlik, Łukasz Kędzierski

Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

Produkcja: Janusz Orlik

Koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Michał Łuczak

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czas trwania: 45 min

teaser: https://vimeo.com/253148925

Janusz Orlik – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent warszawskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza, studiował w Brucknerkonservatorium Linz w Austrii. Autor spektakli Exérèse monobloc, a bliźniego swego jak siebie samego, Live on stage, Święto wiosny, Mute, Insight (Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą choreografię przyznana w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014) oraz Koda (a tribute). Od 2002 roku jest stałym członkiem zespołu Vincent Dance Theatre. Współpracował m.in. z Joanną Leśnierowską, Nigelem Charnockiem, Rosalind Crisp, Isabelle Schad i Ugo Dehaesem. Prowadzi szereg warsztatów choreograficznych w wielu placówkach edukacyjnych i ośrodkach kultury w kraju i za granicą.

***

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku.

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniem, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności.

Organizatorzy festiwalu zapraszają do współpracy wolontariuszy chcących pomóc przy realizacji festiwalu. Więcej informacji na profilu Facebookowym festiwalu: https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kalejdoskop XVII logo baner (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close