Bydgoszcz: Opera Nova „Sen nocy letniej” – chor. Karol Urbański

Zdjęcie: Bydgoszcz: Opera Nova „Sen nocy letniej” – chor. Karol Urbański

Opera Nova, "Sen nocy letniej". Chor. K. Urbański, Fot. A. Makowski

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na pokazy baletu Sen nocy letniej do utworów Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, w choreografii Karola Urbańskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

W 1826 roku Felix Mendelssohn-Bartholdy, w wieku 17 lat, skomponował uwerturę koncertową inspirowaną lekturą komedii Szekspira. Muzyka szybko zdobyła popularność. 16 lat później, Mendelssohn wrócił do tematu, komponując dalsze ogniwa muzyki teatralnej przeznaczonej do Snu nocy letniej Szekspira. Wśród nich niewątpliwie najbardziej znanym są Scherzo i Marsz weselny, które stały się najbardziej rozpoznawalnymi w kulturze masowej utworami kompozytora.

W komedii mistrza ze Stratfordu i w balecie do muzyki Mendelssohna oglądamy królestwo elfów, jego skłóconych władców Tytanię i Oberona , wszędobylskiego Puka, niebezpiecznie używającego soku z lubczyka, czapkę z oślimi uszami, mgłę zasnuwającą las… Jest też „wątek ludzki” , czyli rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz  perypetie uczuciowe kilku zakochanych par.

Karol Urbański, tworząc premierę dla baletu Opery Nova w 2011 roku, podążył wiernie tropami komedii Szekspira. Choreograf, wykorzystując technikę tańca klasycznego, pokazał historię iście Szekspirowską: zawiłości ludzkich uczuć, bezradność człowieka wobec ich wygasania, wieczne poszukiwanie miłości i akceptacji innych… Wszystko to jednak w nastroju pogodnej opowieści, z elementami wręcz komediowymi.

Spektakl, który ma swoich wiernych wielbicieli, zostaje wznowiony po 6 latach nieobecności na afiszu Opery Nova. Podczas najbliższych przedstawień zobaczymy reprezentantów „dwóch światów”.

W role elfów wcielą się:
Angelika Wojciechowska i Abigail Cockrell (Tytania)
Rafał Tandek i Jorge Gutierrez (Oberon),
Kazuki Mitsuhashi (Puk).

Postaci ze świata ludzi odtworzą:
Olga Karpowicz i Gabriela Dąbek (Hipolita),
Wiktor Dierewianko i Rafał Tandek (Tezeusz),
Maria Martins i Marta Kurkowska-Buritta (Hermia),
Mizuki Higashino i Olga Markari (Helena),
Paweł Nowicki i Artem Rybalchenko (Lizander),
Mariusz Kowalczyk i Matthias Kastl (Demetriusz).

Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do Snu nocy letniej, wykorzystane zostały inne utworów tego kompozytora: uwertura Meluzyna, fragmenty Symfonii szkockiej i Symfonii włoskiej oraz kantaty Lobesgesang na chór żeński i soprany solo, których partie wykonywać będą: Magdalena Polkowska, Julia Pruszak, Marta Ustyniak-Babińska.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak.

Realizatorzy:

Inscenizacja i choreografia: Karol Urbański
Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk
Scenografia: Wacław Tadeusz Ostrowski
Kostiumy: Tijana Tyski
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń
Projekcje wideo: Krystian Drywa
Światła: Maciej Igielski
Przygotowanie solistek: Henryk Wierzchoń
Autor plakatu: Michał Batory

Więcej: opera.bydgoszcz.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 18:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close