Bydgoszcz/Zimowe ferie w Operze Nova: Karol Urbański „Sen nocy letniej”

Zdjęcie: Bydgoszcz/Zimowe ferie w Operze Nova: Karol Urbański „Sen nocy letniej”

Fot. Andrzej Makowski

Wersja do druku

Udostępnij

W okresie ferii zimowych Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na pokazy baletu Karola Urbańskiego Sen nocy letniej. Balet tańczony jest w technice klasycznej. Stroje świata elfów odwołują się do leśnych barw różnych odcieni zieleni (szmaragdowa, oliwkowa, soczysta, trawiasta). Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, w tym kantaty Lobesgesang na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostały fragmenty Symfonii szkockiej i Symfonii włoskiej oraz uwertura Meluzyna.

Karol Urbański, inscenizator i choreograf podążył tropami słynnej komedii Szekspira, pokazał więc królestwo elfów; jego skłóconych władców Tytanię i Oberona, wszędobylskiego Puka, który niebezpiecznie używaja soku z lubczyku; czapkę z oślimi uszami. Jest też „wątek ludzki” – rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz  perypetie uczuciowe kilku zakochanych par. Wszystko odbywa się w nastroju pogodnej opowieści, z elementami komediowymi. Akcja dzieje się na różnych poziomach jawy i snu.

Trailer

Inscenizacja i choreografia: Karol Urbański

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk

Scenografia: Wacław Tadeusz Ostrowski

Kostiumy: Tijana Tyski

Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

Projekcje wideo: Krystian Drywa

Światła: Maciej Igielski

Przygotowanie solistek: Henryk Wierzchoń

Autor plakatu: Michał Batory

W roli Tezeusza wystąpi Krzysztof Górski, jako Eggeusz – Konrad Przybytniak, w roli rzemieślnika Dudki – Anna Bebenow.

W głównych partiach tańczyć będą: Olga Marczak (Tytania), Piotr Kobierzyński(Oberon), Vladimir Seleznev (Puk), jako tkacz Spodek-Osioł Bogusz Osiński..

Orkiestra Opery Nova wystąpi pod batutą Jerzego Wołosiuka a solowe partie wokalne zaśpiewają Krystyna Nowak i Magdalena Polkowska (25 I) oraz Victoria Vatutina i Dorota Sobczak (26 I).

powiązane

Ludzie

Karol Urbański

Karol Urbański

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog

Karol Urbański – baletmistrz, dyrektor baletu, choreograf, pedagog. Od 2022 roku Zastępca Dyrektora, kierujący Departamentem Tańca w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca.

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close