Bytom/Opera Śląska: balet „Dziadek do orzechów” – chor. Henryk Konwiński

Zdjęcie: Bytom/Opera Śląska: balet „Dziadek do orzechów” – chor. Henryk Konwiński

Fot. Z materiałów Opery Śląskiej

Wersja do druku

Udostępnij

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza na balet Dziadek do orzechów w choreografii Henryka Konwińskiego. 

 

kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Ryszard Kaja
kierownictwo baletu: Olga Kozimala-Kliś
kierownictwo chóru: Jarosław Bagrowski

Treść baletu:

AKT I
Dzieci pana radcy, Klara i Fred, w wieczór wigilijny z niecierpliwością oczekują prezentów, jakie pod choinką przygotowali dla nich rodzice. Zjawiają się oczekiwani goście – ciocie i wujkowie ze swoimi dziećmi: także zalotna kuzynka, urocze bliźniaczki, kuzyni. Zjawia się jeszcze jeden gość – ojciec chrzestny Klary, pan Droselmajer. Ilekroć przychodzi, przynosi zawsze niezwykłe niespodzianki. Zadziwia także gości magicznymi sztuczkami. Potrafi też – co nie udaje się Niani – ujarzmić rozbrykaną gromadkę dzieci. Zaciekawienie budzi tajemniczy prezent, jaki od ojca chrzestnego otrzymała Klara. Okazuje się nim być mało urodziwa figurka Dziadka do orzechów. Tylko mała Klara wierzy, że dar od ojca chrzestnego jest – jak zawsze – darem niezwyczajnym. Kiedy robi się póxno, goście żegnają gościnnych gospodarzy i opuszczają ich dom. Do pustego pokoju wraca Klara, aby jeszcze raz spojrzeć na pozostawionego pod choinką Dziadka do orzechów. Wybija północ. Nagle z kątów wybiegają myszy, otaczają Klarę i chcą jej odebrać Dziadka do orzechów. Ale oto staje się czar: choinka rośnie, olbrzymieje, a mała Klara staje się duża, piękną panną. Niepozorna zabawka, jaką był Dziadek do orzechów, staje się obrońcą Klary. W tym momencie zjawia się Myszerej – król myszy i uzyskuje przewagę . W odpowiedzi Dziadek do orzechów przywołuje na pomoc gwardię ołowianych żołnierzyków. Trwa bitwa myszy z żołnierzykami, toczy się pojedynek Myszereja z Dziadkiem do orzechów. Wreszcie obaj, poranieni i wyczerpani, padają. Pojawia się znów ojciec chrzestny, który przemienia mechanicznego Dziadka do orzechów w pięknego księcia. I oto poprzez śnieżną zamieć, Klara i Książę w lśniącej choinkowej bombce za sprawą czarów Droselmajera ulatują ku górze.

AKT II
Klara i Książę w czarodziejskiej, baśniowej przestrzeni, spotykają różne postacie: hiszpańską piękność z torreadorem, tajemniczą karawanę z pustynnej Arabii, zabawnych Chińczyków. Pojawiają się też smutny Pierot z Arlekinami i przekorne Kolombiny. Tańczą dla nich i z nimi kwiaty. W pełni niezwykłej zabawy ojciec chrzestny przeprowadza Klarę na powrót do jej pokoju. Gdzie była? Co się wydarzyło? Pod choinką czeka na małą Klarę drewniany Dziadek do orzechów. Czyżby to był tylko sen?

powiązane

Ludzie

Henryk Konwiński

Henryk Konwiński

  • choreograf
  • tancerz
  • reżyser

Henryk Konwiński – tancerz, choreograf, reżyser, pedagog, wieloletni solista baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jest krajowym rekordzistą w liczbie wystawionych spektakli. Jego dorobek choreograficzny obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego oraz wiele opracowań do muzyki współczesnej. Jest także choreografem, reżyserem i inscenizatorem wielu spektakli operowych, musicalowych i operetkowych oraz przedstawień teatrów dramatycznych.

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close