Bytom: Teatr ROZBARK „Legendy” – chor. Kaya Kołodziejczyk

Zdjęcie: Bytom: Teatr ROZBARK „Legendy” – chor. Kaya Kołodziejczyk

Kadr z filmu Chest

Wersja do druku

Udostępnij

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na taneczną adaptację książki Nowe legendy miejskie. Śląsk w choreografii Kai Kołodziejczyk. Spektakl ten stanowi pierwszą produkcję Teatru ROZBARK, miejsca otwartego na taniec, sztukę współczesną i artystów. Dramaturgiem w projekcie jest Rafał Urbacki. Muzykę do spektaklu skomponowali Ania Brachaczek & Hrabia Fochmann (BiFF), a partnerem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Moma Film. Scenografię wykonała Margaret Krawecka, a kostiumy – Paulina Plizga. Książka Nowe legendy miejskie. Śląsk podsumowuje ona literacko-scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie, w którym wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich śląskich szkół podstawowych (z Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich).

Napisane i zilustrowane przez dzieci i młodzież legendy – nowe opowieści o śląskich miastach pozwalają spojrzeć na śląską przestrzeń przez pryzmat wrażliwości i wyobraźni młodych ludzi. Spektakl nawiązuje do wybranych przez choreografkę niesamowitych opowiadań zainspirowanych regionem Górnego Śląska (m.in. na nowo napisana historia osiedla Gwiazdy czy Spodka) i sytuacjami, jakie wydarzyły się lub wydarzyć się mogły na Śląsku.

Realizatorzy budują taneczną adaptację poszczególnych legend. Scena staje się miejscem, gdzie spotykają się bohaterowie barwnych opowiadań zasłyszanych w domu, w szkole lub wymyślonych przez dzieci. Na scenie wyląduje spodek, pojawią się kosmici, a duchy straszące w budynkach pokażą się w nowym wcieleniu. Taniec, muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia przeniosą widza w świat dziecięcej wyobraźni. Legendy stają się zbiorem opowieści o współczesnej aglomeracji śląskiej. Zasłyszane historie, przytaczane anegdoty, pogłoski osiedlowe – wszystko to mogło zdarzyć się naprawdę, ale czy się zdarzyło?

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 10 lat.

Tańczą: Ilona Gumowska/Agnieszka Doberska, Tomasz Foltyn, Aniela Kokosza, Biały, Barbara Bujakowska, Sonia Egner.

Scenografia/Wideo: Margaret Krawecka, Aleksander Joachimiak.

Kostiumy: Paulina Plizga.

Dramaturgia: Rafał Urbacki.

Choreografia: Kaya Kołodziejczyk.

Muzyka: Ania Brachaczek (BiFF) & Fochman.

Reżyseria światła: Paweł Murlik.

Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)

Producent: Teatr ROZBARK

Partnerzy: Fundacja Moma Film.

BIOGRAMY TWÓRCÓW

Nowe legendy miejskie to ogólnopolski, edukacyjny projekt eksperymentalny trwający od 2006 roku, który łączył różne dziedziny sztuki – film, literaturę, plastykę i muzykę. Projekt polegał na współpracy z uczniami trzecich klas szkół podstawowych z danego regionu Polski, przed którymi stawiane były nowe wyzwania twórcze. Najważniejszym celem całego projektu „Nowe Legendy Miejskie” było uruchomienie kreatywności dzieci z ,,zapomnianych” dzielnic, miejsc z ubogą ofertą kulturalną. W czasie wspólnej pracy z dorosłymi młodzi artyści odkrywali swoje możliwości, tworząc historie, potem scenariusz, wreszcie film oraz słuchowisko.

NOWE LEGENDY MIEJSKIE. ŚLĄSK to przedsięwzięcie, którego pomysłodawczyniami są Marzena Popławska i Joanna Pawluśkiewicz z Fundacji Moma Film. W projekcie wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich szkół podstawowych z wybranych miast śląskich: Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich. Projekt został zrealizowany wspólnie przez Kronikę | Centrum Sztuki Współczesnej, Fundację Moma Film oraz Korporację Ha!art. Efektem finalnym jest wydawnictwo będące unikatowym zbiorem opowieści śląskich napisanych przez dzieci. Historie te, nowe legendy, powstały w oparciu o wymyślone bądź usłyszane od rodziców, dziadków czy sąsiadów opowieści. Autorska odsłona legend ukazała zupełnie nowe oblicze rodzinnego Śląska, przefiltrowane przez dziecięcą wrażliwość i wyobraźnię. Każda historia została wzbogacona o kolorową ilustrację.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close