Gdańsk/26. Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF Prezentacje: Sztuka Nowa „Hamlet.motion” – reż. Dawid Żakowski

Zdjęcie: Gdańsk/26. Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF Prezentacje: Sztuka Nowa „Hamlet.motion” – reż. Dawid Żakowski

Sztuka Nowa „Hamlet.motion” – reż. Dawid Żakowski. Fot. materiały Sztuki Nowej

Taniec na Festiwalu Szekspirowskim jak co roku obejmuje także nurt SzekspirOFF, który składa się z dwóch konkursów. SzekspirOFF Produkcje to konkurs w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal. SzekspirOFF Prezentacje to selekcja gotowych przedstawień do pokazania na festiwalu. W tym roku po raz pierwszy oba konkursy łączą się podczas wspólnego finału, a festiwalowe Jury wybierze zwycięski spektakl. Kuratorką cyklu jest Katarzyna Knychalska. Jednym ze spektakli pokazywanych w ramach SzekspirOFF Prezentacje jest Hamlet.motion Sztuki Nowej.

Wersja do druku

Udostępnij

W epoce nazywanej przez antropologów epoką postprawdy, na globalnej północy Hamlet jest drogą, konfliktem, niezgodą, podważeniem, filozofią i krytyczną postawą wobec systemu, zasad funkcjonowania świata. Hamlet jest kulturą, społecznym i indywidualnym sposobem myślenia. Hamlet jest dojrzewaniem i inicjacją. Jednostką i zbiorowością. Odwołując się do klasycznych realizacji dzieł Szekspira z epoki, postacie żeńskie będą performowane przez zespół składający się z młodych mężczyzn. Motion rozumiane jest jako regularny, minimalistyczny ruch w przestrzeni, w grupie i wspólnocie, która idzie w określonych interwałach zmieniających się w każdym z aktów. To metafora migracji, nomadycznego życia z konieczności – przywołująca doświadczenie ruchu konstytutywne dla działań performatywnych z obszaru nowej choreografii i nowej dramaturgii. Poprzez zaangażowanie przestrzeni, ruchu stworzymy oddolny, horyzontalny, inkluzywny organizm nowego Hamleta.

Każdy może dołączyć i brać udział w performatywnym oprowadzaniu.

Reżyseria: Dawid Żakowski
Dramaturgia: Patrycja Babicka
Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski
Choreografia: Daniela Komędera-Miśkiewic
Muzyka: A_GIM
Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski
Kuratorka: Zofia Urszula Komasa
Produkcja: Iwa Ostrowska/ Sztuka Nowa

Performerzy: Paweł Mandziewski, Michał Tokarski,, Kamil Piotr Adamus, Antoni Kudelko, Maciej Feliga, Mateusz Nguyen, Konrad Duplicki

***

Strona festiwalu: https://festiwalszekspirowski.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Gdańsk: Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

godz. 19:30

Gdańsk: Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close