Gdańsk/Teatr Cynada: Bożena Eltermann, Marek Kakareko „Mężczyźni nie tańczą”

Zdjęcie: Gdańsk/Teatr Cynada:  Bożena Eltermann, Marek Kakareko „Mężczyźni nie tańczą”

Fot. z materiałów T. Cynada.

Wersja do druku

Udostępnij

Jestem akcją, wszelkim przejawem działania. Donikąd się nie spieszę. Niczego nie muszę udowadniać. Akceptuję swoją niewiedzę i opuszczam błędne poglądy. Aktywny i jednocześnie nieporuszony rozumiem. To jest sposób w jaki mężczyzna wyraża się w przestrzeni – świecie, który rozpoznaje poprzez kobietę – mądrość, przejaw żeńskich właściwości.

„Cynada jest teatrem ruchu, gdyż nie ma niczego, co pozostawałoby w bezruchu” – Bożena Eltermann

Teatr Cynada założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann jest teatrem tańca. Swoją estetykę wywodzi z ekspresjonizmu niemieckiego i jego prekursorów Rudolfa von Labana i Mary Wigman. Teatr jest wspierany przez Fundację Grawitacja.

Bożena Eltermann – założycielka i choreograf Teatru Cynada. W latach 1989 –1995 Eltermann była solistką Teatru Ekspresji, będącego jednym z prekursorów teatru tańca w Polsce. Przez jedenaście lat prowadziła studio w dawnej Stoczni Gdańskiej współtworząc wraz z Markiem Kakareko od początku jej powstania Kolonię Artystów.

Marek Kakareko  – w 1998 nawiązuje współpracę z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro, w którym poznaje Bożenę Eltermann. Inspiracja, której doświadcza w wyniku sposobu w jaki artystka rozumie teatr tańca jest powodem odejścia z Teatru Ekspresji i od 1999 roku rozpoczęcia wieloletniej współpracy z jej autorskim Teatrem Cynada, z którym jest związany do dziś. W tym czasie gra gościnnie w Teatrze Patrz Mi na Usta Krzysztofa Dziemaszkiewicza oraz bierze udział w produkcjach SFINKS’a, Alicji i Roberta Florczaka.

Spektakle Teatru Cynada/chor. Bożena Eltermann:

Cynada (1998), Tranquila (1999), Książę z Liliami (2001), waran.las.piniowy (2003), Tanzschule (2006), Punkt Zwrotny (2008), Hexelolita (2009), Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci (2011), Żegnaj laleczko (2012)

Adres:
Stacja Orunia / Dworek Artura, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia, tel. 58 306 66 76 w. 37

Dojazd:
BUS: 151, 189, 210, 200, 232, 207 (przystanek Gościnna)

Bilety: 10/15 zł

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Gdańsk Orunia: Stacja Orunia / Dworek Artura, ul. Dworcowa 9

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close