Katowice/INDUSTRIADA 2016: „Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” – reż. Rafał Urbacki, chor. Kaya Kołodziejczyk, film: Anu Czerwiński oraz premiera filmu dokumentalnego

Zdjęcie: Katowice/INDUSTRIADA 2016: „Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie” – reż. Rafał Urbacki, chor. Kaya Kołodziejczyk, film: Anu Czerwiński oraz premiera filmu dokumentalnego

Fot. Sonia Szeląg.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2016 w budynku Centrum Scenografii Polskiej (sala wystaw czasowych) odbędzie się prezentacja choreodokumentu Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie. Tuż po spektaklu organizatorzy zapraszają na premierę filmu dokumentalnego, który wyświetlany w pętli będzie można zobaczyć aż do 21.00.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni konieczna jest rezerwacja miejsc na spektakl pod adresem mailowym: m.hermanowicz@scenografia-polska.pl

Wstęp wolny.

 

 

Kształt Rzeczy. O węglu i porcelanie autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych, kreujące opowieść o pracy kobiet na Śląsku.

Nigdy wcześniej niezapisana żeńska część procesu technologicznego odzyskuje swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Podczas spektaklu przemówią dawne zakłady pracy: KWK „Katowice” i Fabryka Porelany „Giesche” ustami swoich robotnic: Irmy i Basi. Praca z materią węgla i porcelany zyskuje statut niezacieralnej części miejscowej tożsamości, będąc jednocześnie kontekstem dla przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy miejscowych kobiet z trudami i staraniami wybitnej polskiej choreografki i tancerki  Kayi Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę.

Projekt Urbackiego i Czerwińskiego ukazuje mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy – choreodokumentu. „Kształt Rzeczy” to kontynuacja ich aktywności artystycznej skupionej wokół Śląska. Autorzy kreują wizję myślenia o mitologii postindustrialnej przestrzeni z perspektywy znaczącego wkładu kobiet w rozwój regionu. Silesia poprzez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców.

koncepcja i reżyseria: Rafał Urbacki

choreografia i wykonanie: Kaya Kołodziejczyk

realizacja filmu, zdjęcia, montaż: Anu Czerwiński

światło, asystent kamery: Ewa Włoszczuk

współpraca naukowa: Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie;

w filmie występują: Barbara, była pracownica Fabryki Porcelany „Giesche”/„Bogucice” i Irmgard, była pracownica KWK „Katowice”

tancerki w filmie: Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz

producent wykonawczy: Marlena Hermanowicz

asystent produkcji: Radosław Lis

asystent planu: Marceli Michalik

obecna w procesie: Sonia Egner

współpraca: DR Silesia, Fundacja Giesche

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Katowice: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, budynek Centrum Scenografii Polskiej: sala wystaw czasowych, godz. 17.00 - prezentacja spektaklu, godz. 18.00 - premiera filmu dokumentalnego / film prezentowany jest w pętli, czas trwania: 15 minut.

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close