Kielce: Guilherme Botelho i polscy tancerze „Sideways Rain”

Zdjęcie: Kielce: Guilherme Botelho i polscy tancerze „Sideways Rain”

Fot. Jean-Ives Genoud.

Wersja do druku

Udostępnij

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na pokaz nowej wersji spektaklu Guilherme Botelho Sideways Rain z udziałem polskich tancerzy/performerów. Inicjatorem projektu artystycznej wymiany pomiędzy szwajcarskim zespołem Alias, a polskimi tancerzami jest Fundacja Ciało/Umysł i zespół Alias. Premiera odbyła się podczas XV Festiwalu Ciało/Umysł. Arcydzieło Guilherme Botelho z 2010 roku zostanie zaadaptowane w Warszawie z udziałem polskich tancerzy (m.in. z Kieleckiego Teatru Tańca).

Hipnotyczny wyścig, który w przeciwieństwie do innych dzieł Botelho nie czerpie z codzienności, lecz wyłania się z abstrakcji. Ostentacja przechodzenia tancerzy przez scenę, bez ról i motywacji, wydobywa z nich magnetyczną siłę, staje się emblematem współdziałania kosmicznej energii i ludzkiego życia. Choreograficzny walec złożony z piętnastu ciał przetacza się nieustępliwie z lewej do prawej strony sceny. Rytmiczne gesty i minimalistyczne ruchy odzwierciedlają cykl rodzenia się i umierania, spojony w konsekwentną, precyzyjną kompozycję. Anonimowe postaci płyną przez scenę jak wektory czasu. Bezlitosność tego ruchu pochodzi z daleka, jest kontynuacją pierwotnego tempa, lotu komety, głębin morza, ruchu bakterii. Energia emanuje na tańczące ciała i publiczność. W wartkim przepływie figur trzeba znaleźć algorytm, poddać się jego opresyjnej łagodności. Człowiek według Botelho reprezentuje obecność starszą od niego samego. Jedno za drugim ciała przemierzają scenę w akcie powtórzenia, tworzą ślady nieuchronnie odnawianej obojętności. Tancerze próbują dotrzymać tempa samym sobie, w pościgu mijają się, ale nigdy nie spotykają. Poruszająca opowieść o pamięci: zarówno intymnej i indywidualnej pamięci ciała, jak i publicznej, wspólnej przestrzeni kultury.

Choreografia: Guilherme Botelho
Asystent choreografa: Amaury Réot
Muzyka: Murcof
Światło:  Jean-Philippe Roy
Kierownictwo techniczne: Eloi Gianini
Scenografia: Guilherme Botelho, Stefanie Liniger, Gilles Lambert
Kostiumy: Marion Schmid według projektu Julii Hansen
Producent: Sara Dominguez, Christophe Drag

Performerzy: Amaury Réot, Adriano Coletta, Victoria Hoyland, Angela Rabaglio, Joanna Wachnienko, Izabela Zawadzka, Marta Starostecka, Arkadia Ślósarska, Krzysztof Dziarmaga, Tomasz Słomka, Kamil Zdańkowski, Aleksander Staniszewski, Liwia Bargiel, Kamil Wawrzuta, Jasiek Grządziela, Natalia Dinges, Helena Ganjalyan

Produkcja Sideways Rain: Alias
Koprodukcja Sideways Rain: La Bâtie, Festiwal w Genewie, Théâtre du Crochetan, Théâtre Forum Meyrin
Produkcja w Polsce: Fundacja Ciało/Umysł
Kurator projektu: Edyta Kozak
Kierownik produkcji: Małgorzata Haduch
Koprodukcja w Polsce: Alias Cie | Kielecki Teatr Tańca
Partner: Instytut Muzyki i Tańca

Polska premiera: 30.09.2016 | Festiwal Ciało/Umysł
Prezentacja: 14.10.2016,19:30 | Kielecki Teatr Tańca, Kielce

Guilherme Botelho – urodzony w São Paulo tancerz i choreograf. W tańcu zakochał się w wieku 14 lat po obejrzeniu Scen rodzinnych Oscara Aráiza. Pięć lat później dołączył do jego grupy Ballet du Grand Théâtre w Genewie. W 1994 roku założył własny zespół Alias, który w 2014 roku obchodził dwudziestą rocznicę działalności.

Spektakl realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2016.

IMIT (miniaturka)

Spektakl zawiera sceny nagości.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close