Ludzie tańca

Helena Ganjalyan

  • tancerka
  • choreografka
  • aktorka
Zdjęcie: Helena Ganjalyan

Fot. Kinga Taukert.

Wersja do druku

Udostępnij

Helena Ganjalyan – reżyserka, aktorka, choreografka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego) w Krakowie na kierunku aktorstwo. Realizuje autorskie projekty filmowe (reklamy, teledyski, kampanie społeczne) i teatralne, a także współpracuje z innymi reżyserami jako choreografka na planach teledysków, sesji zdjęciowych, reklam i spektakli dramatycznych. Zajmuje się również fotografią, głównie streetową i portretową.

Obszar swoich działań traktuje jako zestaw naczyń połączonych i stara się by doświadczenie i umiejętności nabyte w każdym z nich osobno, wpływały na siebie wzajemnie. Interesuje ją detal i badanie analogii w pozornie nieprzystających do siebie dziedzinach; szukanie odpowiedniej perspektywy, bo ta według niej może wszystko zmienić. Inspirują ją nieoczywiste napięcia i połączenia pomiędzy elementami narracji. Stara się uruchamiać wyobraźnię odbiorcy poprzez niebanalne zestawienia, tworzące nowe konteksty, a co za tym idzie nowe znaczenia.

Do jej spektakli autorskich należą m.in.: Melt, Une femme masculine, Private Maps, April 31, Glorious Summer, Ha(e)user.

Jako aktorka/tancerka współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak: Romeo Castellucci, Guilherme Botelho, Sabine Harbeke, Mariusz Treliński (w Operze Narodowej), z paryskim kolektywem Les Gens d’Uterpan, a także z wieloma teatrami w Polsce. Na jej doświadczenie filmowe składa się zarówno praca z uznanymi twórcami (Jolanta Dylewska i Andrzej Wajda, Borys Lankosz, Marcin Wrona, Waldemar Krzystek), jak i młodymi reżyserami (Kordian Kądziela, Michał Wawrzecki, Krystian Kamiński). Szerszej widowni dała się poznać jako komisarz Selena Abar w serialu Miasto Skarbów. Od 2017 roku była członkinią stałej obsady kultowego amerykańskiego programu Saturday Night Live – SNL POLSKA.

Laureatka Grand Prix oraz I Nagrody w kategorii Branded Stories w konkursie Papaya Young Directors 2020 (w duecie reżyserskim z Bartoszem Szpakiem) za film Ja dla marki Tyskie. Aktualnie pracuje nad rozwojem pełnometrażowego debiutu fabularnego – jej projekt Jestem kim chcesz, realizowany we współpracy z Bartoszem Szpakiem, otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki  na „development” (rozwój projektu, dofinansowanie prac wstępnych prowadzących do wyprodukowania filmu fabularnego, dokumentalnego i animowanego).

Strony internetowe:

www.helenaganjalyan.com

Instagram: https://www.instagram.com/helena_ganjalyan_photo

Vimeo:https://vimeo.com/hbdirectors

FB: https://www.facebook.com/ganjalyanhelena

Choreografia w Sieci: https://choreografiawsieci.pl/helena-ganjalyan/

Helena Ganjalyan w „The four seasons resataurant” (reż. Romeo Castellucci). Fot. Maciej Zakrzewski.
Helena Ganjalyan „Private maps”. Fot. Piotr Wyszomirski.
Helena Ganjalyan „Private maps”. Fot. Piotr Wyszomirski.
Helena Ganjalyan „Private maps”. Fot. Piotr Wyszomirski.
Helena Ganjalyan „Lady Ł – Unicut”. Fot. Piotr Wyszomirski.
Helena Ganjalyan „Lady Ł – Unicut”. Fot. Piotr Wyszomirski.
Helena Ganjalyan w „Swan Lake” (reż. i chor. Idan Cohen). Fot. Łukasz Pisarek.
Helena Ganjalyan w „I wanna be someone great”. Fot. Pierre Wachholder.
Helena Ganjalyan w „I wanna be someone great”. Fot. Pierre Wachholder.
Fot. Kinga Taukert.

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close