Siedlce: Scena dla tańca 2018/„Sideways Rain Tournée”: Guilherme Botelho i polscy tancerze „Sideways Rain”

Zdjęcie: Siedlce: Scena dla tańca 2018/„Sideways Rain Tournée”: Guilherme Botelho i polscy tancerze „Sideways Rain”

Fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury i Sztuki im Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach zaprasza na pokaz nowej wersji spektaklu Guilherme’a Botelho Sideways Rain z udziałem polskich tancerzy/performerów. Inicjatorem projektu artystycznej wymiany pomiędzy szwajcarskim zespołem Alias a polskimi tancerzami jest Fundacja Ciało/Umysł i zespół Alias. Premiera odbyła się podczas XV Festiwalu Ciało/Umysł. Dzieło Guilherme’a Botelho z 2010 roku zostało zaadaptowane na Festiwalu Ciało/Umysł w 2016 roku w Warszawie z udziałem polskich tancerzy. Prezentacja odbywa się w ramach polskiego tournée spektaklu, obejmującego pokazy w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Kielcach.

 

O spektaklu:

Hipnotyczny wyścig, który w przeciwieństwie do innych dzieł choreografa nie czerpie z codzienności, lecz wyłania się z kompletnej abstrakcji. Ostentacja przechodzenia tancerzy przez scenę, bez ról i motywacji, wydobywa z nich siłę magnesów, staje się emblematem synergii kosmicznej siły i ludzkiego życia. Choreograficzny walec złożony z piętnastu ciał przetacza się nieustępliwie z lewej do prawej strony sceny. Rytmiczne gesty i minimalistyczne ruchy odzwierciedlają cykl rodzenia się i umierania, spojony w konsekwentną, precyzyjną kompozycję. Anonimowe postaci płyną przez scenę jak wektory czasu. Bezlitosność tego ruchu pochodzi z daleka, jest kontynuacją pierwotnego tempa, lotu komety, głębin morza, ruchu bakterii. Energia emanuje na tańczące ciała i publiczność. W wartkim przepływie figur trzeba znaleźć algorytm, poddać się jego opresyjnej łagodności.

Człowiek według Botelho reprezentuje obecność starszą od niego samego. Jedno za drugim ciała przemierzają scenę w akcie powtórzenia, tworzą ślady nieuchronnie odnawiającej obojętności. Tancerze próbują dotrzymać tempa samym sobie, w pościgu mijają się, ale nigdy nie spotkają.  Powstaje więc poruszająca opowieść o pamięci: zarówno intymnej i indywidualnej pamięci ciała, jak i publicznej, wspólnej przestrzeni kultury.

Choreografia: Guilherme Botelho

Asystent choreografa: Amaury Réot

Muzyka: Murcof

Światło: Jean-Philippe Roy

Kierownictwo techniczne: Alex Kurth

Scenografia: Guilherme Botelho, Stefanie Liniger, Gilles Lambert

Kostiumy: Marion Schmid według projektu Julii Hansen

Performerzy:
Tancerze Alias Cie: Angela Rabaglio, Amaury Réot, Claire-Marie Ricarte, Arnaud Bacharach

Tancerze Kieleckiego Teatru Tańca: Marta Starostecka, Arkadia Ślósarska, Joanna Czerwonka, Izabela Zawadzka, Krzysztof Dziarmaga, Tomasz Słomka, Aleksander Staniszewski,  Mateusz Wróblewski

Tancerze niezależni: Liwia Bargiel, Natalia Dinges, Jasiek Grządziela, Vera Popova, Kamil Wawrzuta

Produkcja: Alias Cie

Koprodukcja: La Bâtie, Festiwal w Genewie, Théâtre du Crochetan, Théâtre Forum Meyrin

Alias to zespół artystów związany z Théâtre Forum Meyrin w Genewa i z Théâtre du Crochetan w Valais. Alias korzysta ze wsparcia w ramach umowy łączonej pomiędzy Miastem Genewą, Kantonem Genewskim, Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia i Miastem Meyrin.

Produkcja w Polsce: Fundacja Ciało/Umysł

Koprodukcja w Polsce: Alias Cie | Kielecki Teatr Tańca

Kurator projektu: Edyta Kozak

Kierownik produkcji: Krzysztof Kwiatkowski

Kierownik techniczny: Grzegorz Pańtak  |  KTT

Premiera światowa: 3.09.2010 | Genewa

Polska premiera: 30.09.2016 | Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa

Spektakl w Polsce zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne” 2016, ze wsparciem m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMIT (miniaturka)     MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Pokaz spektaklu w Siedlach w ramach projektu Sideways Rain Tournée realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2018.

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Siedlce: Centrum Kultury i Sztuki, ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 31

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close