Kraków/BalletOFFFestival: Jubileusz Teatru Tańca DF „EIMAI ANAME∑A” („Jestem pomiędzy”) – chor. Katarzyna Skawińska

Zdjęcie: Kraków/BalletOFFFestival: Jubileusz Teatru Tańca DF „EIMAI ANAME∑A” („Jestem pomiędzy”) – chor. Katarzyna Skawińska

Fot. Klaudyna Schubert

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na premierę spektaklu EIMAI ANAME∑A (JESTEM POMIĘDZY) Teatru Tańca DF, która odbędzie się w ramach BaletOFFFestivalu.

 

EIMAI ANAME∑A (JESTEM POMIĘDZY) to efekt koprodukcji Teatru Tańca DF z artystami z Grecji. Spektakl prezentowany jest w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Teatru. Struktura przedstawienia zarówno formalnie, jak i znaczeniowo zbudowana jest na zasadzie dychotomii. Bipolarna struktura formy rozpina się w samych granicach teatru, pomiędzy przeszłością, początkiem i tym, co aktualne; tradycją skodyfikowanych zasad dramatu antycznego i efemerycznym charakterem sztuki teraźniejszości, czyli tańca współczesnego.

Zderzenie z tragedią antyczną jako repozytorium znaków i emocji rozpoznawalnych niezmiennie ponad granicą czasu osadza tożsamość widzów w nowym-starym kontekście, w zarazem wiecznotrwałej i dojmująco obecnej kondycji bycia pomiędzy. Tragiczny konflikt w samym jądrze tragedii greckiej kieruje uwagę na rozciągającą się w czasie i sztuce opozycję tego co dawne, tragiczne, fundamentalne z tym co bieżące, fragmentaryczne, trywialne i tragikomiczne. Pomiędzy rozciąga się również linia życia, nić porozumienia, labirynt przypadku. Funkcję labiryntu, alchemicznego laboratorium w spektaklu przyjmuje badanie rozgrywanego przez kobiety rytuału życia i śmierci. Widzowie obserwują symbol kobiety jako tej, która dzięki naturalnym instynktom i sile witalnej daje, podtrzymuje i odradza życie, by wreszcie wedle archetypicznego wzorca ujawnić swą destruktywną moc, bezwzględność i okrucieństwo. W kulturze antycznej kobieta była naznaczona szczególnym rozdwojeniem. Zaślepiona w swoim działaniu i mająca dostęp do oczyszczającej wiedzy. Będąca pomiędzy wartościami, których nie sposób pogodzić, emocjami a rozsądkiem, namiętnością a powinnością, sumieniem a moralnym obowiązkiem wobec bogów i społeczności, miłością a pragnieniem zemsty. W kobiecie sprzeczności zapuściły korzenie. Poprzecinały ją arteriami opozycji dnia i nocy, dobra i zła. Pokrywające twarz kobiety zmarszczki odsyłają do linii konfliktów ogólnoludzkich, o uniwersalny charakterze, zoe a bios, wolność a konieczność, wolna wola a przeznaczenie. Skazy i blizny, życie, pamięć i śmierć. Nieuchronnie tragiczne rozwiązanie a może przypadkowe zerwanie linii życia.

Trailer

chor. Katarzyna Skawińska

Teatr Tańca DF powstał w 1990 roku w Krakowie. Od momentu powstania kierownikiem artystycznym Teatru jest Katarzyna Skawińska, która jest również autorką znacznej większości spośród niemal 50 produkcji Teatru, prezentowanych na najważniejszych festiwalach i imprezach kulturalnych w Polsce oraz za granicą. Oprócz działalności artystycznej, Teatr jest aktywny również na polu promocji kultury jako organizator lub współorganizator projektów choreograficznych, warsztatów, festiwali i innych form promocji sztuki tańca, fotografii i nauki, dzięki czemu posiada bogate doświadczenie organizacyjne i szerokie kontakty z instytucjami takimi jak: Wydział Kultury Urzędu Miasta Krakowa, Uniwersytet Jagielloński, instytucje kultury (m.in. Dom Kultury INSPIRO w Podłężu, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Teatr Groteska, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, i in.). Ostatnie lata pracy teatru przyniosły znaczące zmiany, dzięki którym Teatr zyskał nowe perspektywy działalności. Zostało założone Stowarzyszenie Teatr Tańca DF (2010), dzięki czemu teatr mógł poszerzył swoją działalność, również o współpracę zagraniczną i o współpracę z artystami/choreografami zewnętrznymi, dzięki możliwości pozyskania funduszy publicznych. Jubileusz 25-lecia nieprzerwanej działalności świadczy o tym, że teatr mimo obiektywnych trudności (jak aktualny brak stałej siedziby i jakiegokolwiek stałego finansowania publicznego, co sprawia, że aktualnie regularna praca stowarzyszenia i teatru opiera się wyłącznie na pracy społecznej jego członków, z których żaden nie pobiera stałego wynagrodzenia) potrafi wykorzystać zdobyte doświadczenie i kontakty z instytucjami i aktywnie działać na polu tańca współczesnego w Polsce. Z tego względu osobom tworzącym Teatr tańca DF tym bardziej zależy na tym, by uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia mogły zostać zorganizowane na najwyższym poziomie artystycznym oraz by ukazały nowe kierunki działalności czyli współpracę z artystami zewnętrznymi z Polski i zagranicy i przygotowywanie różnorodnych form taneczno-teatralnych, których prezentacja nie będzie ograniczona do tradycyjnej sceny, ale będzie możliwa również w przestrzeniach galeryjno-muzealnych oraz plenerowych.

bilety: 20 zł, 15 zł grupowe od 10 osób oraz dla członków regularnych grup przy KCC

https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/1535103

Więcej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Kraków: Sala teatralna, Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close