Kraków: Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”

Zdjęcie: Kraków: Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”

Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”. Fotografia: Klaudyna Schubert

Po bardzo entuzjastycznym odbiorze premiery podczas 2. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na kolejną prezentację spektaklu The voice of seniors Barbary Bujakowskiej, Karola Miękiny i Łukasza Laxy. Spektakl został stworzony w ramach międzynarodowego projektu Lifelong Art in V4 countries. Celem tej międzynarodowej inicjatywy było opracowanie nowych form zaangażowania seniorów w aktywności artystyczne i pogłębienie dialogu międzypokoleniowego.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Projekt opierał się na kilkunastu spotkaniach z seniorami, podczas których wspólnie z prowadzącą eksplorowali przestrzenie wokalne, teatralne i ruchowe. Bacznie obserwując uczestników warsztatów, reżyserka skupiła się na wyciągnięciu z nich tego, co piękne i ważne, szczere i prawdziwe.

Autorka posługuje się własnym, wypracowanym przez siebie językiem wyrazu, korzystając z cytatów popkulturowych, zabawy kontekstami oraz wysublimowanego poczucia humoru.

Realizatorzy:

Twórcy: Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy
Obsada: Zuzanna Bień, Jacek Dyląg, Urszula Kłosowska, Marta Kuklicz, Grażyna Kuświk, Grażyna Ladyra, Ewa Michałowicz, Bogumiła Simińska, Wojciech Skowronek, Janina Zarzycka-Bem
Koordynatorka projektu: Dorota Kawęcka
Produkcja: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
Fotografie: Klaudyna Schubert
Wideo: Aleksander Hordziej

Wstęp płatny

***

Barbara Bujakowska – tancerka, choreografka i pedagożka związana z Krakowem. Urodziła się w roku 1983 w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu, wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową.

Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo Swan_like, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna”. W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt, wespół z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła solo Movement Modular Synthesis, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu 3-Dance, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca. Bujakowska tańczyła również u Nigela Charnocka – w spektaklu Happy! wyprodukowanym przez Art Stations Foundation, oraz w produkcji towarzystwa gimnastycznego Nic.

Zarówno w swoich laboratoryjnych, abstrakcyjnych projektach, jak i w spektaklach o zdecydowanie bardziej „teatralnym” charakterze Bujakowska wypracowała swój oryginalny styl, oparty na rzadkim połączeniu dystansu, zmysłu komicznego i analitycznego stosunku do formy.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

***

Making off z procesu przygotowań spektaklu: https://vimeo.com/manage/videos/782528309

Fotografia

Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”. Fotografia: Klaudyna Schubert

Fotografia

Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”. Fotografia: Klaudyna Schubert

Fotografia

Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”. Fotografia: Klaudyna Schubert

Fotografia

Barbara Bujakowska, Karol Miękina, Łukasz Laxy „The voice of seniors”. Fotografia: Klaudyna Schubert

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: Krakowskie Centrum Choreograficzne, Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close