Kraków/Festiwal Tańca Współczesnego SPACER 2014: Komędera/Kania/Stanek „Zrabowali mi składaka” i Maciej Kuźmiński „Room 40”

Zdjęcie: Kraków/Festiwal Tańca Współczesnego SPACER 2014: Komędera/Kania/Stanek „Zrabowali mi składaka” i Maciej Kuźmiński „Room 40”

Zrabowali mi składaka. Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER odbędzie się pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: Zrabowali mi składaka Danieli Komędery, Katarzyny Kani i Piotra Stanka – efektu rezydencji w Klubie Żak w 2014 roku oraz Room 40 Macieja Kuźmińskiego.

Zrabowali mi składaka

Spektakl Zrabowali mi składaka inspirowany jest ludźmi bezdomnymi. Twórcy nie traktują ich jednak z perspektywy powszechnie przyjętej pozycji społecznej, a sposobu odczuwania i podejścia do otaczającej ich rzeczywistości. Czy z perspektywy bezdomnego, jest możliwe posiadanie na własność czegokolwiek?To doprowadziło ich to stworzenia utopijnego świata, który pozbawiony jest jednej odgórnej wartości. Wszystko jest relatywne, dlatego głównym motywem działania staje się instynkt i potrzeba bliskości. Gdzie i do kogo należą? Trójka ludzi stopniowo odkrywa siebie nawzajem, nie wiedząc czy doprowadzi ich to do samopoznania czy do toksycznego uzależnienia i pozbawienia się indywidualności i możliwości samodzielnego wyboru.

koncept, choreografia, wykonanie: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek
współpraca artystyczna: Alesandra Janeva, Pravdan Devlahović
muzyka: Oleg Dziewanowski
kostiumy: Magdalena Kowalczyk
realizacja w ramach programu Rezydencja/Premiera 2014 w Klubie Żak, w Gdańsku.

Katarzyna Kania – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, kształciła się również w Kibbutzim Collage of Education w Tel Avivie i VSMU w Bratysławie. Od 2012 roku członek i współzałożycielka międzynarodowej grupy Little: interference, która otrzymała Złotą Maskę – Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego za spektakl Heimsuchung/Nawiedzenie. Spektakle były prezentowane na międzynarodowych festiwalach (Niemcy, Rosja, Węgry). Tancerka w spektaklach Jacka Łumińskiego.

Daniela Komędera – studentka piątego roku PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, studiowała taniec na AHE w Łodzi, współzałożycielka Little:interference, autorka projektów Speed dates (pokazywany m.in. w Spoleto na festiwalu dei Due Mondi, nagrodzony nagrodą publiczności na festiwalu Na bosaka po trawie), Conductividad oraz Dziewczynka z zapałkami na Tanz Medien Akademie w Weimarze. Tancerka w Oratorium z Powstania Warszawskiego w choreografii Macieja Florka oraz spektaklu Storm Piece w ramach Intermedia Performance Group Palindrome w Teatrze Narodowym w Weimarze.

Piotr Stanek – tancerz zespołu Tańca Ludowego Złocienie, student PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, siedmiokrotny uczestnik Ogólnopolskich Warsztatów Tańca Współczesnego Na Bosaka w Połczynie Zdroju oraz zwycięzca nagrody publiczności w ogólnopolskich eliminacjach konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013. Tancerz w spektaklu Enclave 4/7 w choreografii Roberto Olivana.

Room 40

Room 40 jest próbą przekucia refleksji egzystencjalnej na język choreografii. Wykorzystując stan zmęczenia, Maciej Kuźmiński ukazuje wirtuozerię tancerzy, a kwestionując konwenanse teatralne krytycznie przygląda się tradycji.

Choreografia: Maciej Kuźmiński
Dramaturgia: Adam Hypki
Taniec: Daniela Komędera (solistka), Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak
Producent wykonawczy: Maria Marcinkiewicz-Górna
Czas trwania: 35 min
2-min trailer: www.vimeo.com/kuzminski/room40
Muzyka: Richard Strauss Vier Letzte Lieder (Cztery ostatnie pieśni), pieśni Beim Schlafengehen oraz Im Abendrot (Gewandhaus Orchester Leipzig, dyr. Kurt Masur, sopran Jessye Norman)
Podziękowania: Tony’emu Thatcherowi za wsparcie merytoryczne, Jackowi Łumińskiemu i WTT za wsparcie wznowienia, oraz Jessice Haener, Agnese Lanza, Tiffany Desplanques i Verenie Schneider, czyli angielskiej obsadzie z którą rozwijałem spektakl
Premiera: Londyn, Bonnie Bird Theatre, 25.07.2012
Premiera Polska: Lublin, Lubelskie Centrum Kultury, 22.03.2014
Oficjalne zgłoszenie na Polską Platformę Tańca 2014
Produkcja wznowienia:Wydział Teatru Tańca w Bytomiu na PWST w Krakowie.

Rozmowę pospektaklową poprowadzi Julia Hoczyk.

Program festiwalu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:15

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close