Kraków/Małopolski Ogród Sztuki: Krakowski Teatr Tańca „Glamour” (premiera), „Kwadryga na TRZECH”

Zdjęcie: Kraków/Małopolski Ogród Sztuki: Krakowski Teatr Tańca „Glamour” (premiera), „Kwadryga na TRZECH”

„Glamour”. Fot. Materiały Krakowskiego Teatru Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowski Teatr Tańca oraz Małopolski Ogród Sztuki zapraszają na premierę spektaklu Glamour oraz pokaz przedstawienia Kwadryga na TRZECH w choreografii Eryka Makohona. Wieczór z Krakowskim Teatrem Tańca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca i zainauguruje stałą współpracę między obydwoma ośrodkami.

O spektaklach:

 

Glamour – premiera

 

Formalne, ruchowe poszukiwania twórców odnoszą się do teorii Ervinga Goffmana, nawiązującej do siatki jawnych i ukrytych reguł kierujących zachowaniem ludzi w obrębie różnych sytuacji. Kontakt „twarzą w twarz” to rodzaj przedstawienia, w którym rozmówcy odgrywają swoje role w celu wywarcia odpowiedniego wrażenia na drugiej osobie. Publicznie prezentują tylko jedną jaźń czyli „fronton”, za nią skrywa się druga – „kulisy”. Goffmanowskie „fasady”, czyli powierzchowność, sposób bycia, przyjmują różne formy, podporządkowane celowi, który uczestnik spotkania chce osiągnąć.

Formy zastygają, kostnieją… powstają skorupy ulepione z oczekiwań, tendencji i mód. Wyćwiczone pozy, nieszczere emocje budują codzienność, „naturalny” styl bycia, który krzepnie, twardnieje. Gdy pęknie widać, co jest pod spodem….

Twórcy spektaklu krążąc wokół tematu sami próbują zerwać z charakterystyczną dla nich formą ruchową. Poszukując rozwiązań choreograficznych idą pod prąd, rezygnują z języka, do którego przyzwyczaili siebie i widzów.

W warstwie wizualnej architektura obrazu i plastyka kadru, tak charakterystyczne dla Eryka Makohona, i tym razem odgrywają dużą rolę.

koncepcja i dramaturgia: Eryk Makohon

choreografia: Eryk Makohon, Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak, Paweł Łyskawa, Dominik Więcek

scenografia, światło: Eryk Makohon

wykonanie scenografii: Borys Grzegorz Roman

kostiumy i stylizacja: Dominik Więcek

wykonanie makijaży: Magda Fuss

wykonanie kostiumów: Irena Kasza

występują: Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak, Paweł Łyskawa, Dominik Więcek

producent: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

 

Kwadryga na TRZECH

Kwadryga na TRZECH w choreografii Eryka Makohona, tancerza związanego wcześniej ze Śląskim Teatrem Tańca i założyciela własnego zespołu oraz estetyki, zgodnie z tytułem jest nawiązaniem do klasycznych ideałów piękna, opartych na harmonii i doskonałych proporcjach. To narracja o pięknie w zgodzie z porządkiem klasycznym, rzymskim, przejawiającym się między innymi w męskim ciele.

Twórcom udała się trudna sztuka zrobienia spektaklu, który ani na chwilę nie sugerował genderowych dwuznaczności. Męskie trio ubrane tylko w czarne spodenki bardzo zdecydowanie zabrało nas w świat starożytnych herosów, muskularnych ciał z greckiej wazy wzbogaconych energią mistrzów parkour. Tu też brawa były spore i słusznie. /dziennikwschodni.pl, 12.11.2012/

W tym spektaklu nadzwyczajność osiąga, by tak rzec, swoje apogeum, ponieważ tancerze – Jan Lorys, Paweł Łyskawa i Tomasz Urbański – zdają się przeczyć prawom grawitacji, gdy wbiegają na szczyt ustawionego ukośnie stołu. Sama choreografia złożona jest z tego wszystkiego, co w świecie starożytnych herosów najdoskonalsze. Forma, rytm, dynamika – próżno szukać w niej czegoś, co nie wpisywałoby się w ideał złotego ciągu. Niesamowita precyzja idzie tutaj w parze z szaleńczą, lecz paradoksalnie okiełznaną energią. Artyści zdumiewają plastycznością ciał, płynnością ruchów. Czasem ich taniec przypomina pojedynek męskości, czasem braterską współpracę przy konstruowaniu niewidzialnych, a i tak spektakularnych,  architektonicznych cudów… /Teatralia, kwiecień 2015/

choreografia: Eryk Makohon

występują: Jan Lorys, Paweł Łyskawa, Tomasz Urbański

czas trwania: ok 40 min.

TRAILER

Bilety:

normalny 25 zł

ulgowy 15 zł

 

http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/691/-kwadryga-na-trzech-i-glamour-premiera

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki (MOS), ul. Rajska 12.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close