Kraków/Planeta Taniec: Teatr Tańca DF „Lulilulilajka”

Zdjęcie: Kraków/Planeta Taniec: Teatr Tańca DF „Lulilulilajka”

Fot. Ilja van den Pavert.

Wersja do druku

Udostępnij

W związku z ogromnym sukcesem spektaklu Lulilulilajka Teatr Tańca DF ponownie zaprezentuje to pełne barw widowisko w niedzielę 10 lutego. Jak dotąd przedstawienie prezentowane było tylko raz w Nowohuckim Centrum Kultury w czerwcu 2012 roku. To wyjątkowa okazja, by na jednej scenie zobaczyć dzieci i dorosłych tancerzy w pięknie opowiedzianym tańcem śnie.Spektakl jest owocem wielomiesięcznej pracy małych i dużych tancerzy w ramach projektu „Planeta Taniec” realizowanego wspólnie z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki od września 2011 roku. Ta współpraca pozwoliła na rozwinięcie wyobraźni i pamięci ruchowej najmłodszych, udoskonalenie umiejętności pracy z własnym ciałem oraz poznanie możliwości improwizacyjnych. Również dla dorosłych było to zupełnie nowe doświadczenie, które pokazało nowe kierunki pracy i rozwoju tancerza. W efekcie wspólnego działania powstało przedstawienie teatralne z tańcem współczesnym w roli głównej, z elementami teatru ruchu i gestu, znaczącą rolą rekwizytów, dekoracji, kostiumów i świateł, którego reżyserię i choreografię przygotowała Katarzyna Skawińska – dyrektor artystyczny Teatru, prezes Stowarzyszenia Teatr Tańca DF.

 

Lulilulilajka

czyli sen, który być może wcale się nie przyśnił

 

Luli-luli-laj. Taniec i teatr – podwójnie, dwoiście. Są mali i duzi. A to dopiero początek.  Bo sen, nawet dobry, bywa nieco straszny. Stworzony tańcem świat jest bardzo zmysłowy. Wybujały jak dziecięca wyobraźnia, intensywny w barwach i dźwiękach. Zmienny, zaskakujący ruch tancerzy jest wędrówką, ilustracją sennych wizji. W zwariowanym świecie baśni i snu swoje miejsce odnajduje to, co osobliwe i niezrozumiałe, zakazane i nieosiągalne. Doświadczamy rzeczywistych lęków i pragnień. Sen to scena, na której symbolicznie może rozegrać się walka dobra ze złem. W śnie do głosu dochodzi to, co w realnym świecie rozbija się o bariery i ograniczenia. Sen jest nieograniczony w środkach wyrazu, podobnie jak teatr. Wehikuł wyobraźni zaprasza w podróż w poszukiwaniu tego, co ważne. W sennej mieszance zmysłów i znaczeń, jak w tyglu alchemika, dokonuje się oczyszczenie i uszlachetnienie serca. Fantazjowanie o tym, co odległe i niedostępne pomaga odnaleźć prawdę o tym, co bliskie i moje własne. Czas się obudzić, a potem już tylko jak w prawdziwej bajce żyć długo i szczęśliwie.

 

Lulilulilajka – szczegóły dotyczące spektaklu:
reżyseria i choreografia: Katarzyna Skawińska
współpraca choreograficzna: Alicja Paleta, Magdalena Śmigasiewicz
muzyka: René Aubry, Bruno Coulais
scenografia: Andrzej Górnisiewicz, Grzegorz Skawiński
kostiumy: Katarzyna Skawińska
animacje: Filip Wańtuch
reżyseria świateł: Artur Oczkowski
nagłośnienie: Artur Zapotoczny
realizacja nagrań muzycznych: Dariusz Helak
oprawa graficzna: Magdalena Konik, Karolina Mika
koordynacja projektu „Planeta Taniec”: Katarzyna Badura-Kozak
współpraca: Barbara Wysoczańska, Monika Szylar, Karolina Mika
opieka artystyczna nad projektem „Planeta Taniec”: Katarzyna Skawińska

tańczą:
Joanna Lichorowicz, Alicja Paleta, Magdalena Śmigasiewicz, Barbara Wysoczańska

Emilia Bartuś i Dominika Prawda
Jakub Bem i Karolina Mika
Joanna Cęcek i Małgorzata Ogórek
Zuzanna Chmielowska i Monika Zamojska
Julia Hausner i Katarzyna Kusakin
Agnieszka Jasińska i Ewelina Rudowska
Maja Majerska i Aleksandra Rak
Wiktor Mięsowski i Anna Majerczyk
Sandra Rosa i Dominika Kowal
Emilly Tylka-Suleja i Monika Szylar

 

O projekcie PLANETA TANIEC

Stowarzyszenie Teatr Tańca DF postanowiło podjąć wyzwanie rzucone środowisku polskich choreografów i tancerzy przez krytyczkę teatralną Panią Ewę Obrębowską-Piasecką tworzenia spektakli teatru tańca dla dzieci. Teatru tańca w szerokim znaczeniu jako przedstawienia teatralnego z tańcem współczesnym w roli głównej, z elementami teatru ruchu i gestu, znaczącą rolą rekwizytów, dekoracji, kostiumów i świateł. Projekt Dworku Białoprądnickiego i Teatru Tańca DF pomyślany został na zasadzie zajęć warsztatowych, podczas których dzieci we współpracy z dorosłymi tancerzami rozwijały wyobraźnię i pamięć ruchową, poznawały kierunki i poziomy ruchu, rozwijały umiejętność panowania nad ciałem, współpracy z rytmem, reagowania na dźwięk, umiejętność improwizacji oraz improwizacji w kontakcie.Podsumowaniem całorocznej pracy w ramach Planety Taniec jest spektakl w konwencji teatru tańca, w którym obok dzieci biorą udział tancerze Teatru Tańca DF.

Katarzyna Badura-Kozak

Bilety: 20 zł normalne i 15 zł grupowe (pow. 10 osób). Informacja i rezerwacje: Tel: 600 967 870 lub 607 502 700, e-mail: kontakt@teatrtancadf.pl. Impresariat NCK: tel. 517 248 634.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Nowohuckie Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232, 31-000 Kraków

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close