Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: Iwona Olszowska „Ucieleśniony mózg”, Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak „Anatomie『 解剖学 』”

Zdjęcie: Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022”: Iwona Olszowska „Ucieleśniony mózg”, Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak „Anatomie『 解剖学 』”

W ramach programu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2022 odbędzie się wieczór składający się z dwóch wydarzeń: drugiego z cyklu lecture performance Iwony Olszowskiej, Ucieleśniony mózg, oraz spektaklu Natalii Chylińskiej i Katarzyny Pastuszak Anatomie |『 解剖学 』.

Wersja do druku

Udostępnij

W roku 1774 wydano w Japonii Kaitai Shinsho – nowy podręcznik anatomii opracowany w języku japońskim z inicjatywy Sugity Genpaku. Za tekst źródłowy posłużyła japońskim uczonym Tabulae Anatomicae w tłumaczeniu holenderskim (Ontleedkundige Tafelen) – publikacja autorstwa Johanna Adama Kulmusa wydana po łacinie około 1722 roku w Gdańsku.

300 lat później artystki z Gdańska szukają wielogłosowej anatomii, zaglądają pod powierzchnię, otwierają szczeliny i nasłuchują szmerów, pomruków, wybuchów, osunięć, wibracji. Próbują uchwycić to, co żywe, (nie)nazwane – na styku ludzkiego i nieludzkiego.

Doświadczenie dotyku niezbyt dobrze przekłada się na słowa, niezręcznie wyraża. Jest doraźne i jakby takim chciało pozostać, wyślizguje się spod zastępczych znaków i umyka wtórnym przywołaniom. W każdym razie konflikt między dotknięciem a słowami jest wyraźny.

Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa 2003, s. 59

Koncepcja i wykonanie: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Teksty: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Reżyseria świateł, video i montaż: Piotr Nykowski
Obsługa techniczna: Radek Bach

Więcej: www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-lekcja-anatomii/

***

Kuratorzy projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Kamil Kuitkowski, Magdalena Lenczowska, Aldona Mikulska, Agnieszka Oprządek, Barbara Pasterak, Anna Rejowska, Aleksandra Trader, Jakub Wydra, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka, Natalia Żabińska
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek, Grzesiek Mart

***

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2/4

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close