Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Krakowski Teatr Tańca „The Entrance”

Zdjęcie: Lublin/XXIII Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Krakowski Teatr Tańca „The Entrance”

Krakowski Teatr Tańca "The Entrance", fot. Grzegorz Marta

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca odbędzie się spektakl The Entrance Krakowskiego Teatru Tańca w choreografii Ayrin Ersöz.

The Entrance to międzynarodowy projekt artystyczny, obejmujący współpracę pomiędzy choreografką Ayrin Ersoz (Turcja), liderami Krakowskiego Teatru Tańca – Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem oraz związanymi z Teatrem tancerzami – Magdaleną Skowron, Pamelą Bosak i Mateuszem Ulczokiem, kompozytorem Sergejem Maingardtem (Niemcy) oraz artystą wizualnym Grzegorzem Martem (Polska).

The Entrance budowany jest wokół tematu kryzysu związanego z uchodźcami. Twórcy stawiają sobie za cel przeistoczenie humanitarnej troski w formę artystyczną, która rzuci światło na, często nie wyrażane jawnie, uprzedzenia dotyczące uchodźców. Problem wkraczania Innych w społeczeństwa rezonuje z historią i jest obecny od wieków. Artyści pytają, dlaczego nie nauczyliśmy się dotąd wprowadzania Innych w nasz świat? Spektakl The Entrance eksploruje to pytanie, angażując artystów z trzech państw: Polski, Turcji i Niemiec, a więc ukazując spojrzenia na ten sam temat z trzech różnych perspektyw, różnych, bo osadzonych w całkowicie odmiennych kontekstach społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, politycznych i kulturowych.

Wstrzymując się od jakiejkolwiek formy reprezentacji, spektakl skupia się na nadziei, która motywuje do podjęcia wyczerpującej i niebezpiecznej podróży, kończącej się w wielu przypadkach tragicznie. Ta niczym niepohamowana, bezgraniczna nadzieja jest prawie niemożliwa do wytropienia w wysoko zindustrializowanym i zmodernizowanym życiu Zachodu. Rozumianą w ten sposób nadzieję odnaleźć można jedynie w liminalności tańczących ciał, w ich ogromnym pragnieniu tańca poddającym je ciągłym stanom wejścia i wyjścia z wiodącej choreograficznej struktury. Jak powiedział kiedyś Walter Benjamin „nadzieja jest nam dana w imię pozbawionych nadziei”.

choreografia: Ayrin Ersöz

muzyka: Sergej Maingardt
video: Grzegorz Mart
występują: Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Mateusz Ulczok
producenci: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Instytut Muzyki i Tańca

premiera: 26 października 2019
czas trwania: 50 min

Spektakl współorganizowany przez Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019.

Spektakl współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Lublin: Galeria Labirynt, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close