Ostrowiec Swiętokrzyski/Scena dla Tańca: Kielecki Teatr Tańca „Brodzić po wodzie” – chor. Elżbieta i Grzegorz Pańtak

Zdjęcie: Ostrowiec Swiętokrzyski/Scena dla Tańca: Kielecki Teatr Tańca „Brodzić po wodzie” –  chor. Elżbieta i Grzegorz Pańtak

Elżbieta i Grzegorz Pańtak „Brodzić po wodzie”. Fot. Bartosz Kruk

Kielecki Teatr Tańca zaprasza do Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim na spektakl taneczny pt. Brodzić po wodzie w choreografii Elżbiety Pańtak i Grzegorza Pańtaka

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Brodzić po wodzie jest zbiorem autorskich choreografii do pieśni Negro spirituals, opracowanych w formie scenicznej tańca modern-jazz. Autorzy pragną przybliżyć ekspresję afro-amerykańskiego stylu teatru tanecznego, który łączy w sobie ducha chrześcijaństwa kultury zachodniej oraz afrykańską tradycję wyrażania się poprzez taniec i śpiew. Komplementarność muzyki i tańca przez dziesięciolecia łączyła ludzi czarnych i białych w przestrzeni harmonijnego współistnienia. Gospel tworzy wspólnotę artystycznej modlitwy dając nadzieję i ukojenie. Należy podkreślić, że Negro spirituals są ściśle związane z praktyką śpiewu zbiorowego, tak więc najwłaściwszym instrumentem do wykonywania tych pieśni jest bez wątpienia chór, który wspólnie z tancerzami i muzykami buduje klimat wzniosłego artystycznego przeżycia.

Choreografia, kostiumy: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
Animacje: Maria Łozińska
Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak
Przygotowanie chóru, dyrygent: Ewa Robak
Aranżacja i przygotowanie zespołu muzycznego: Krzysztof Jończyk

Przedstawienie zostanie wystawione w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pt. Scena dla Tańca. Głównym założeniem programu jest umożliwienie szerokiej publiczności regularnego dostępu do programu prezentacji wydarzeń artystycznych z dziedziny tańca ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, gdzie nie ma stałej oferty spektakli tanecznych lub nie jest prowadzona stała
działalność artystyczna w dziedzinie tańca.

Kielecki Teatr Tańca został jednym z wnioskodawców tego programu, a do swojego projektu zaprosił na zasadzie partnerskiej współpracy trzy ośrodki kultury. Jednym z nich jest: Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którego zaproszenie wystawiony zostanie spektakl pt. Brodzić po wodzie.

Wystąpią dla Państwa artyści Kieleckiego Teatru Tańca, którym muzycznie towarzyszyć będą nagrania pieśni gospel, zarejestrowane podczas premiery spektaklu. W premierze spektaklu wzięli udział artyści Chóru Kameralnego Fermata, studenci Katedry Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pod kierownictwem Ewy Robak.

Projekt jest dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, w ramach programu własnego Scena dla Tańca 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Ostrowiec Świętokrzyski: Miejskie Centrum Kultury, Siennieńska 54

godz. 18:00

Ostrowiec Świętokrzyski: Miejskie Centrum Kultury, Siennieńska 54

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close