Poznań/Dotknij Teatru 2016: Polski Teatr Tańca „Śnienie” (chor. Monika Błaszczak), „SUMO” (chor. Agnieszka Fertała)

Zdjęcie: Poznań/Dotknij Teatru 2016: Polski Teatr Tańca „Śnienie” (chor. Monika Błaszczak), „SUMO” (chor. Agnieszka Fertała)

Śnienie. Fot. materiały PTT

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca Dotknij Teatru 2016 Polski Teatr Tańca zaprasza na pokaz dwóch spektakli jednego wieczoru: Śnienie (chor. Monika Błaszczak), SUMO (chor. Agnieszka Fertała). Autorką choreografii spektaklu Śnienie jest tegoroczna laureatka Medalu Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” Monika Błaszczak, dyplomantka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, założycielka szkolnego zespołu dla uczniów zainteresowanych tworzeniem pierwszych choreografii KUNA, czyli Kreatywni Uśmiechnięci Nawet Artystyczni.

W spektaklu Śnienie (fragm.) pomieszają się ze sobą fragmenty przeróżnych spektakli. Widzowie zobaczą, na czym polega sztuka teatru i stojące za nią sztuczki. Jej magicy postarają się nią oczarować.

choreografia: Monika Błaszczak

wykonawcy: uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego

Monika Błaszczak – tegoroczna dyplomantka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, założycielka szkolnego zespołu dla uczniów zainteresowanych tworzeniem pierwszych choreografii KUNA, czyli Kreatywni Uśmiechnięci Nawet Artystyczni. Była uczestniczką wielu międzynarodowych warsztatów i festiwali tanecznych, m. in. Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, Ogólnopolskich Warsztatów Tańca w Połczynie-Zdroju, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca w Lublinie i wielu innych, podczas których miała okazję współpracować z szeregiem wybitnych tancerzy i choreografów takich jak: Uri Ivgi, Louise Frank, Hilke Diemer, Irad Mazliah, Claire Cunnigham, Moreno Solinas, Noe Soulier, Adi Weinberg, Jacek Owczarek, Janusz Skubaczkowski, Anna Piotrowska, Dawid Lorenc, Natalia Iwaniec. Wzięła udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą Ironi Alef w Tel Avivie, gdzie uczestniczyła w warsztatach GaGa. Odbyła również staż w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Swoje prace choreograficzne prezentowała na licznych scenach i konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in. Solo Duo z eliminacjami w Bytomiu. Na Otwartej Scenie Tańca doceniono jej choreografię Blue moon, za którą została wyróżniona specjalną nagrodą Lubelskiego Teatru Tańca. Otrzymała też nagrodę za interdyscyplinarny projekt Niemała improwizacja w konkursie Lecha Raczaka i Centrum Kultury ZAMEK. W 2015 roku zadebiutowała jako reżyserka, realizując spektakl Dziś są moje urodziny 2, inspirowany ostatnim dziełem Tadeusza Kantora, według własnego scenariusza. Jego premiera miała miejsce 14 marca 2015 roku na Scenie Roboczej w Poznaniu. W 2015 roku otrzymała stypendium artystyczne miasta Poznania „za wybitną aktywność w działalności szkolnej i pozaszkolnej” jako najmłodsza osoba wyróżniona tą nagrodą (przyznawaną od 1927 roku). W 2016 roku została nagrodzona Medalem Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego „za głowę pełną tańca i ciało, które myśli”. Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w naukach humanistycznych. Prowadzi lekcje tańca współczesnego i „tańca poetyckiego” dla profesjonalistów i amatorów oraz prowadzi badania nad powiązaniami między słowem i ruchem, zapisem ruchu i wyobraźnią w tańcu.

SUMO
W spektaklu Agnieszki Fertały klasyczny ring zostaje zastąpiony przez scenę. Tancerze, niczym zawodnicy sumo, zmagają się z przeciwnościami losu, próbując zachować „sportowe zasady”, choć co chwilę dopada  ich nieodparta ochota, by zrobić coś daleko wykraczającego poza reguły fair play. Kto z nich pierwszy straci kontrolę? Co zrobi sędzia? Co na to publiczność?

choreografia: Agnieszka Fertała
muzyka: Ondekoza, Nigakute Amai Mizu, Umekichi, tradycyjna muzyka japońska
tańczą: Agata Ambrozińska-Rachuta, Agnieszka Fertała, Daniel Stryjecki
premiera: 25 kwietnia 2014, MP2 w Poznaniu
czas trwania: 22 min.

Bilety w specjalnej cenie 15zł (normalny) i 5zł (dla dziecka) dostępne na stronie bilety.ptt-poznan.pl lub w Impresariacie PTT, ul. Kozia 4, Poznań.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiego programu Dotknij Teatru z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Dotknij Teatru 2016.

Logo Dotknij Teatru (miniaturka)

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.dotknij-teatru.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Poznań: Studio PTT, ul. Kozia 4

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close