Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Jak myśli ciało? Początek wieku w tańcu: nowe perspektywy czy powracające idee?”

Zdjęcie: Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Jak myśli ciało? Początek wieku w tańcu: nowe perspektywy czy powracające idee?”

Fot. Julia Kostarska-Talaga.

Wersja do druku

Udostępnij

Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów  poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu Polski Teatr Tańca zaprasza do udziału w dyskusji o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnie spotkania były poświęcone nowościom wydawniczym.

Podczas styczniowego panelu dyskusyjnego jego uczestniczki  będą rozmawiać o nowo wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi książce Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności, powiązanej z wcześniejszą wystawą o tej samej nazwie, oraz konferencją naukową. Gośćmi spotkania będą: Katarzyna Słoboda, redaktorka i kuratorka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, Karolina Bilska, Joanna Leśnierowską oraz tradycyjnie Iwona Pasińska (dyrektor Polskiego Teatru Tańca) i Anna Królica (moderatorka).

Książka jest ciekawie zaprojektowana i bogato ilustrowana. W części merytorycznej można wyróżnić: wstęp redaktorki Katarzyny Słobody, eseje 11 autorów, esej wizualny i przewodnik po wystawie. Publikacja podejmuje kilka wątków: jej redaktorka stawia kluczowe pytanie –  jak myśli ciało? Interesuje ją ono także w perspektywie historycznej, a zatem: Co poruszało ciało w pierwszej połowie XX wieku? Podczas spotkania uczestniczki wraz z widownią będą szukać odpowiedz na to pytanie, a także przywoływać słowa i konteksty przypomniane przez autorki i autorów esejów opublikowanych w książce.

Publikacja jest związana z obchodami 100. awangardy w Polsce.

Jak zauważa prof. Dariusz Kosiński, książka Poruszone ciała. Choreografia nowoczesności jest kolejną publikacją po Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (Łódź 2013), w której Muzeum wychodzi w swojej działalności poza pole sztuk wizualnych, co jest ciekawą propozycją coraz bardziej rozpowszechnioną na międzynarodowym rynku sztuki. Warto przypomnieć europejskie projekty Dancing Museums oraz Museum of Dance Borisa Charmatza. Jak w tym kontekście sytuują się działania Muzeum Sztuki w Łodzi? To kolejne pytanie, które na pewno padnie podczas spotkania.

Więcej o książce

O wystawie:

http://msl.org.pl/wydarzeniams/wystawy-archiwalne/poruszone-ciala–choreografie-nowoczesnosci,2164.html

Wstęp wolny.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Studio Baletowe Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close