
Fot. Andrzej Grabowski.
Fot. Andrzej Grabowski.
Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Organizatorzy pragną, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca.
Od roku Polski Teatr Tańca stara się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.
Tym razem organizatorzy zapraszają na otwarty dla publiczności pokaz lekcji dla tancerzy prowadzony przez Igora Gorzkowskiego, reżysera teatralnego i dramaturga. Zgodnie z programem Iwony Pasińskiej Polski Teatr Tańca wkracza na drogę intensywniejszej współpracy pomiędzy reżyserami a tancerzami. Obserwatorzy lekcji przyjrzą się, co zmienia się w budowaniu roli/ postaci, kiedy tancerza prowadzi reżyser, a nie – jak przywykliśmy – choreograf.
W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie wokół nowości wydawniczej w przestrzeni tańca – książki Sobątańczenie. Pomiędzy choreografią a narracją” autorstwa Alicji Müller (Wydawnitwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017). W swojej publikacji autorka wychodzi od autobiografii Wacława Niżyńskiego, Mikołaja Mikołajczyka, Rafała Urbackiego i prowadzi ciekawy wywód o tożsamości, cielesności i narracji, stawiając śmiałe diagnozy:
„[…] taniec rzadko bywa czymś innym niż opowiadaniem – nawet jeśli rezygnuje z przedstawienia i staje się afabularną praktyką somatyczną, pozostaje zawsze elementem historii tańczącego ciała”.
Książkę rekomenduje dr hab. Tomasz Kubikowski, podkreślając potencjał autorki: „Najbardziej lubię, kiedy tak właśnie używa się teorii teatru: pomysłowo, sprawnie i dyskretnie. […] Lektura tej publikacji wzmacnia wiarę w wartość teorii”.
Kurator projektu/ moderatorka: Anna Królica
Panelistki: Alicja Müller, Iwona Pasińska.