Poznań: Rafał Urbacki „STYPA”

Zdjęcie: Poznań: Rafał Urbacki „STYPA”

Plakat: Kacper Lipiński.

Wersja do druku

Udostępnij

Nudzisz się? Wpadnij na stypę

Spektakl-stypa konfrontujący się ze sztuką amerykańskiego tancerza Billa T. Jonesa.

Kolejny odcinek telenoweli pt. „Rafał Urbacki”. Tancerz na wózku, niepełnosprawny celebryta i homoseksualny eks-oazowicz powraca. W swoich dotychczasowych pracach mierzył się z fałszywym współczuciem i katolickim miłosierdziem, odgrywał kibolskie przyśpiewki i kpił z działań charytatywnych nobliwych filantropów. Choć porusza ważne tematy, najbardziej lubi mówić o sobie.

Tym razem Urbacki – bohater okładek i śniadaniowych telewizji – na warsztat bierze czwartą władzę. Na co i na kogo można skierować kamerę? Co lepiej wyciąć w redakcji i dlaczego nie każdy ma prawo do sprostowania? Kiedy wypowiedź artysty jest poważną opinią, a kiedy skandalicznym popisem? Również wykluczeni potrafią wykluczać, a liberalne media cenzurować nie gorzej od tych z Matką Boską w logo.

Wśród innych tabu, będzie też mowa o śmierci. „Chciałbym po tym solo mieć świadomość, że zrobiłem coś takiego, że mogę spokojnie już umrzeć”. Brzmi pretensjonalnie? To dopiero początek.

Reżyseria i choreografia: Rafał Urbacki
Dramaturgia i support: Witold Mrozek
Muzyka: Jan Suświłło
Gościnnie zaśpiewa: Agata Wąsik
Oprawa wizualna/projekcje: Kacper Lipiński
Realizacja wideo: Wojtek Klimala

Rafał Urbacki – choreograf, reżyser, performer. Edukację ruchową rozpoczął w 2005 r. jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu. Uczeń Iwony Olszowskiej. Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu – Lecture performance Mt 9,7. Choreograf w spektaklach duetu Strzępka/Demirski. Reżyser projektów: Kto podskoczy jest pedałem, hejW Przechlapanem. Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o taniec współczesny i techniki świadomościowe.

Witold Mrozek – dziennikarz, krytyk teatralny, felietonista. Współpracował z Instytutem Muzyki i Tańca. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, recenzent teatralny „Przekroju”, stale publikuje też w „Dwutygodniku”. Przygotowuje książkę o nowym tańcu.

Agata Wąsik – wokalistka, niesłyszący muzyk stojący na granicy dwóch światów: dźwięku i ciszy, tegoroczna maturzystka.

Jan Suświłło – kompozytor, aranżer. Zajmuje się również nagraniami, produkcją utworów muzycznych i efektów dźwiękowych. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Jako klarnecista współpracował z zespołem LudHauza.

Kacper Lipiński – tancerz, choreograf. Jako choreograf debiutował spektaklem IME EKTASI w poznańskim Starym Browarze (2007). Obecnie artysta niezależny.

BILETY 7 ZŁ.

Rezerwacja biletów pod nr tel. 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Teatr Ósmego Dnia, u. Ratajczaka 44

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close