Scena dla tańca. MAZOWSZE: Warszawski Teatr Tańca – „Chopin – ex saturo” + „Kontrasty”

Zdjęcie: Scena dla tańca. MAZOWSZE: Warszawski Teatr Tańca – „Chopin – ex saturo” + „Kontrasty”

Chopin- ex-saturo. Fot Janusz Matuszewski (Yassiek).

Wersja do druku

Udostępnij

Na wieczór składają się dwie choreografie w reżyserii Aleksandry Dziurosz.

 

Chopin – ex-saturo

 

Muzyka Fryderyka Chopina – jej głębia, emocjonalność, wielowarstwowość – nasyca, zaspakaja, ucisza (łac. ex-saturo). Podobnie funkcjonują w życiu człowieka: wiara, nadzieja i miłość. Rozważanie sensu istnienia człowieka w świetle tych trzech prawd oraz muzyka Fryderyka Chopina stały się motywem przewodnim reżyserii spektaklu. Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej Chopin – ex-saturo jest więc ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Chopina i płynącej z niej inspiracji treściowej oraz próba uchwycenia jej w ramy spektaklu, gdzie ruch (taniec w technice współczesnej), światło, scenografia, kostiumy, oraz projekcje video, połączone ze sobą, stanowią dodatkowy aspekt wyrazowy. 

 

Spektakl ten dedykuję moim Rodzicom – Grażynie i Józefowi. Aleksandra Dziurosz

 

Premiera spektaklu odbyła się 28 lipca 2008 roku, podczas Chopiniany – VI Dni Fryderyka Chopina, w Teatrze na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.  

 

Muzyka: Fryderyk Chopin

Choreografia i reżyseria: Aleksandra Dziurosz

Kostiumy i scenografia: Magda Grabowska

Reżyseria obrazu video: Tomasz Tarnawski

Tancerze: Joanna Drabik, Aleksandra Dziurosz, Anna Maria Karabela Anna Lorenc, Robert Bondara, Bartosz Zyśk 

 

KONTRASTY

Kontrasty to spektakl poruszający tematykę szeroko pojętego sensu istnienia i nieprzewidywalności ludzkich losów. Mówi o emocjach, pragnieniach i lękach, o aspiracjach i marzeniach kążdego z nas, o karierze i niepohamowanych ambicjach, a także o namiętnościach, manipulacji, cynizmie i egoizmie, o różnych formach podporządkowania i uwikłania, o poczuciu goryczy i bezsilności. Artyści-tancerze zadają ponownie pytania, jakie ludzkość stawia sobie od wieków tak w sztuce, jak i w filozofii: w świecie jakich wartości żyjemy? Prawdziwych czy tylko pozornych? Czy potrafimy jeszcze obdarowywać się wzajemnie dobrem i miłością? Czy zostaliśmy już z tego całkowicie wyzuci? Jak postrzegana jest inność? Czy „Inny” znaczy „Obcy”? 

 

Kontrasty podejmują refleksja na temat tradycji. Dlaczego dla wielu nie jest już bazą, drogowskazem i najwspanialszą z możliwych inspiracji? Co spowodowało, że tak często ją negujemy i odrzucamy? Czy w naszej codzienności jest jeszcze miejsce dla ideałów?Inspiracją przy powstawaniu spektaklu były tradycyjne teksty i melodie regionu kurpiowskiego. 

 

Idea, reżyseria i choreografia: Aleksandra Dziurosz

Muzyka: Aleksandra Bilińska, Stanisław Moryto, muzyka ludowa

Kostiumy: Natalia Roefler-RejzmundScenografia: Magdalena Brzeska

Światło: Bartosz Miłosz Martyna, Prot Jarnuszkiewicz (konsultacje)

Projekt graficzny: Julia Kwinto i Weronika RudkiewiczObsada:Aleksandra Dziurosz, Anna Maria Karabela, Anna Majder oraz Adam Strug (gościnnie)

Czas trwania:45 min.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

CIECHANÓW: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki, im. Marii Konopnickiej, ul. Strażacka 5

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close