Sopot/Sopot Fringe Festiwal: „Sternstunde” – 25-lecie działalności Bożeny Eltermann

Zdjęcie: Sopot/Sopot Fringe Festiwal: „Sternstunde” – 25-lecie działalności Bożeny Eltermann

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Sopockiego Festiwalu Fringe organizowanego przez fundację MCKA Zatoki Sztuki odbędzie się jubileusz 25-lecia aktywności teatralnej Bożeny Eltermann. Program jubileuszu obejmuje: performans Sternstunde w wykonaniu uczniów i przyjaciół Bożeny – Marka Kakareko, Aleksandry Widuto, Karoliny Chojnackiej i Karola Prochackiego, wernisaż multimedialny obrazujący przebieg kariery artystki oraz wykład krytyczki tańca Magdaleny Hajdysz połączony z rozmową z publicznością.

W Polsce festiwal z rodziny Fringe odbywa się od 2011 roku w Sopocie i nosi nazwę Sopot Fringe Festiwal. Koordynatorem polskiej edycji festiwalu jest Fundacja MCKA Zatoki Sztuki w Sopocie.

Bożena Eltermann – artystka niezależna, prowadziła przez 15 lat autorski Teatr Cynada. Wystąpiła dotąd w 37 spektaklach z czego 12 z nich powstało w Cynadzie. Polską scenę teatru tańca współtworzyła od 1989 roku początkowo jako solistka Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro (1989-1995), następnie współpracując m.in. z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa “Leona” Dziemaszkiewicza (1995-2005), Gdańskim Teatrem Tańca Melisy Monteros i Wojtka Mochnieja (1997-98) oraz zagranicznymi artystami różnych dyscyplin sztuki m.in.: Paula Ross, Maikki Hauru, Mariola Brilowska, Roman Lipski. Poszukując indywidualnej ścieżki wyrazu, w 1998 roku założyła własny Teatr Cynada. Współtworzyła też Kolonię Artystów – wyjątkowy kolektyw trójmiejskich twórców, działających na byłych terenach Stoczni Gdańskiej w latach 2001-2011. Tam, w postindustrialnym otoczeniu, prowadziła pracownię, w której powstały zarówno spektakle Cynady, jak i innych teatrów tańca z Trójmiasta. Brała udział w festiwalach tańca w Polsce i na świecie. Jest stypendystką International Production Management in The Performing Arts w Amsterdamie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest także prezesem Fundacji Grawitacja, wspierającej performatywną sztukę współczesną. Edukuje nowe pokolenia tancerzy, prowadząc warsztaty tańca współczesnego, choreografii i pracy z ciałem.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Sopot: MCKA Zatoka Sztuki, Al. F. Mamuszki 14

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close