Warszawa / 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Didier Theron „Artemis in the mirror” / Compagnie Irene K. „Niemandsland”

Zdjęcie: Warszawa / 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Didier Theron „Artemis in the mirror” / Compagnie Irene K. „Niemandsland”

20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Didier Theron „Artemis in the mirror”. Materiały prasowe organizatora.

W ramach jubileuszowej, 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania w dniu 24 czerwca 2024 roku o godz. 19.00 w Centrum Teatru Tańca Zawirowania w Warszawie odbędą się spektakle pt. Artemis in the mirror i Niemandsland.

Wersja do druku

Udostępnij

Compagnie Didier Theron Artemis in the mirror

Artemis in the mirror to radykalny utwór inspirowany boginią łowów. Radykalność polegająca na nagłym formalizmie w poszukiwaniu porzucenia i ekstazy. Spektakl z dwoma tancerkami, które w czerni i bieli zderzają się z dźwiękami perkusji. Wszystko połączone i wplecione w skrupulatnie zbudowaną i pomysłową konstrukcję. Duet – potężna forma skupiająca się na wkładzie drugiej osoby. Podwójność, dwukrotne powtórzenie tego co jest warte dwa razy. Spektakl skupia się na najmniejszych formach choreograficznych – krokach – ułożonych tak by opowiadały wymianę zdań i ułożyły się w kompletny dialog. Postępująca rozmowa „w krokach” tworzy sobowtóra, który poprzez spotkanie z podmiotem prowadzi do kłopotów: podwaja i tworzy fuzję miłości i wywłaszczenia siebie samej. Artemis poluje na samą siebie. Ona – one – polują na swoją wolność szukając szczęścia i wytchnienia w labiryncie kroków, a my jesteśmy tych poszukiwań świadkami. Artemis in the mirror to gra następstw i obraz wrażliwych form – kalejdoskop i wielopłaszczyznowe lustro.

Didier Theron zainspirował się tańcem dzięki spotkaniom z Mercem Cunninghamem, Dominique Bagouet i Trishą Brown. Jego pierwsza praca Les Partisans otrzymała nagrodę choreografii w Awinionie. W 1993 roku wyruszył w pierwsze tournée po Japonii. W 1995 i 1996 roku wygrał Villa Kujoyama Award w Kioto. W 2010 roku jego spektakl Harakiri został nominowany do nagrody Roberta Helpmanna w Australii. Spektakl Shanghai Bolero powstaje w ramach Francuskiego Pawilonu na Shanghai World Expo 2010. Trzy lata później spektakl Gonfles/Vehicules zdobył Grand Prix Międzynarodowego Triennale Sztuki Współczesnej w Setouchi w Japonii. W 2017 roku Theron otrzymał pierwszą nagrodę za Shanghai Bolero podczas Les Hommes Jerusalem Festival. W 2018 roku w koprodukcji z Teatrem Tańca Zawirowania stworzył spektakl Resurrection. Jego badania choreograficzne eksplorują pojęcie pisma, koncentrując się na języku ciała, odwołując się do kontrolowanych impulsów, surowych, ale i wyrafinowanych linii w kompozycji graficznej.

Realizatorzy:

Choreografia: Didier Theron
Występują: Danae Rico & Mathilde Fillon
Współpraca artystyczna: Michele Murray
Scenografia i kostiumy: Didier Theron
Oprawa techniczna: Benjamin Lascombe
Organizacja, kierownictwo i produkcja: Didier Theron Company

Compagnie Irene K. Niemandsland

Niemandsland (No Man’s Land)

Maska i spódnica stają się pretekstem,
płeć jest konstruktem społecznym.
Maska ​​jest symbolem dwoistości, tożsamości prawdziwej lub fałszywej,
rzeczywistej lub wyimaginowanej.
Sekretne i zamaskowane myśli,
różnorodne formy „ja”.

Compagnie Irene K. to zespół tańca współczesnego założony przez Irene Kalbusch. Zespół przyjął własny styl, który można przypisać współczesnemu teatrowi tańca nieopodal „Tanztheater”. Ich choreografie nie chcą być narracyjne, a przestrzeń otwiera się we wszystkich kierunkach, tworząc zawsze nowe konstelacje. Podstawą tych dzieł jest człowiek – jego pragnienia, lęki, wizje. Oprócz występów na scenie (także dla dzieci), zespół oferuje występy w przestrzeniach miejskich. Compagnie Irene K. regularnie organizuje projekty edukacyjne, twórcze i interdyscyplinarne.

Realizatorzy:

Choreografia: Irene Kalbusch
Wykonawcy: Corentin Milosevic, Jessica Van Cauteren
Kostiumy: Sabine Kreiter
Dyrektor techniczny: Eddy Gräser
Produkcja: Compagnie Irene K.

 Czas trwania: 60 minut

Link do zakupu biletów: https://kicket.com/wydarzenia/compagnie-didier-theron-artemis-in-the-mirror–compagnie-irene-k-niemandsland-xx-miedzynarodowy-fesitwal-zawirowania-22425

20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Irene K. „Niemandsland”

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. Plakat: materiały własne organizatora

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. Plakat: materiały własne organizatora

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania jest jednym z ważniejszych wydarzeń tanecznych w Warszawie, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Głównym hasłem tegorocznego festiwalu jest „otwartość”, bo właśnie nad tym organizatorzy pracowali od początku jego istnienia. Jubileuszowa 20. edycja to okazja, by obejrzeć kilkanaście spektakli artystów i artystek z Włoch, Japonii, Portugalii, Francji, Belgii, Korei Południowej i Polski.

Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania

17 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

18 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

19 czerwca godz. 19.00
DANCEHAUSpiu & VIDAVE (Włochy), Choreographic Figures / Stimmung

20 czerwca godz. 20.00
Borderline Danza (Włochy), Scherzetto / Gumowska i Mędrzycki, One hundred falls

21 czerwca godz. 19.00
Mandala Dance Company (Włochy), Rites of Passage

22 czerwca godz. 19.00
Dominik Więcek, Café Müller / Mizuki Taka, doldrums

23 czerwca godz. 19.00
Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Wuthering days / Vocalove & Oddaj ciężar, Chcemy być sobą

24 czerwca godz. 19.00
Didier Theron Company (Francja), Artemis in the mirror / Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland

25 czerwca godz. 19.00
Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland / Marta Kosieradzka, Home grown allure

26 czerwca godz. 19.00
Designare Movement (Korea Południowa), Forest

27 czerwca godz. 19.00
Compagnia DNA (Włochy), The Coloured Series: 19-4122 TCX Moonlit Ocean / Coda Movement (Polska / Włochy) Falling up

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej: www.festiwalzawirowania.pl

KALENDARIUM

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, al. Jerozolimskie 181B, B1

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close