Od 17 do 27 czerwca w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Będzie to okazja, by obejrzeć kilkanaście spektakli artystów tańca z Polski i z zagranicy. Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Wersja do druku

Udostępnij

O festiwalu 
Zastanawiając się, jakie ma być główne hasło jubileuszowego XX Festiwalu Tańca Zawirowania, zdecydowaliśmy się na OTWARTOŚĆ. Bo właśnie nad tym pracowaliśmy przez tych 20 ostatnich festiwalowych lat.
Osiągnęliśmy to, że na festiwalu występowały utytułowane zespoły, jak Kibbutz czy Culberg, tuż obok debiutujących dopiero artystów tańca. Że było miejsce na grupy z Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk, że na festiwalowych sceny występowały obok siebie zespoły z Izraela i Libanu, Chin i Korei Południowej, Białorusi i Ukrainy. A potem pod wpływem pandemii świat zamknął się na dobre, i wkrótce okazało się, że mimo zniesienia ograniczeń, nie ma już powrotu do takiej, jak poprzednio wolności podróżowania i wymiany artystycznej.
W wielu miejscach na świecie pojawiły się wojny i konflikty społeczne, a jak mówi rzymska sentencja: „Gdzie grzmią armaty, milczą muzy”, w każdym razie w obecnym świecie jest dużo mniejsza możliwość skupienia się wyłącznie na swobodnej wymianie artystycznej.
Dlatego przy jubileuszu 20-lecia chcemy przypomnieć wartości, które stały u podstaw naszego festiwalu i zaprezentować różne zespoły, o różnych stylach tańca, o różnym doświadczeniu i różnych korzeniach, będą to zespoły z Polski, Japonii, Korei Południowej, Francji, Belgii i Portugalii. Może nie wszystko jeszcze stracone i uda się zatrzymać proces zamykania świata pod wpływem zagrożeń, narodowych interesów i różnorakich egoizmów.
To takie podsumowanie 20 lat festiwalu i wytyczenie ścieżki na następne lata. Tak się złożyło, że połowa występujących to zespoły z Włoch. Mamy nawet w tym roku do czynienia z czymś w rodzaju „małej platformy włoskiej”. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji naszych dziewiętnastu dotychczasowych festiwali, których część charakteryzowała się właśnie na skupieniu się na jednym kraju, żeby dobrze się przyjrzeć, jak wygląda tam sytuacja tańca, jakie są podobieństwa i różnice w odniesieniu do Polski.
I zaraz na początku zaprezentujemy światową gwiazdę tańca współczesnego Compagnia Danza z Sycylii, która zaprezentuje swoją wersję Romea i Julii – „Romeo e Giulietta 1.1”.
Niech to będzie też przesłanka tej „otwartości” festiwalu Zawirowania nie tylko na geografię, ale również na literaturę, tradycję i różnorodność.
Włodzimierz Kaczkowski

Program festiwalu

17 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

18 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

19 czerwca godz. 19.00
DANCEHAUSpiu & VIDAVE (Włochy), Choreographic Figures / Stimmung

20 czerwca godz. 20.00
Borderline Danza (Włochy), Scherzetto / Gumowska i Mędrzycki, One hundred falls

21 czerwca godz. 19.00
Mandala Dance Company (Włochy), Rites of Passage

22 czerwca godz. 19.00
Dominik Więcek, Café Müller / Mizuki Taka, doldrums

23 czerwca
godz. 17.30
Oddaj ciężar, Chcemy być sobą
godz. 19.00
Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Wuthering days / Vocalove &

24 czerwca godz. 19.00
Didier Theron Company (Francja), Artemis in the mirror / Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland

25 czerwca godz. 19.00
Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland / Marta Kosieradzka, Home grown allure

26 czerwca godz. 19.00
Designare Movement (Korea Południowa), Forest

27 czerwca godz. 19.00
Compagnia DNA (Włochy), The Coloured Series: 19-4122 TCX Moonlit Ocean / Coda Movement (Polska / Włochy) Falling up

Link do zakupu biletów: https://kicket.com/wydarzenia/w/warszawa/w/centrum-teatru-i-tanca-zawirowania

Trailer festiwalu:

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close