Warszawa / 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Irene K. „Niemandsland” / Marta Kosieradzka „Home grown allure”

Zdjęcie: Warszawa / 20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Irene K. „Niemandsland” / Marta Kosieradzka „Home grown allure”

20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Marta Kosieradzka „Home grown allure”. Matriały prasowe organizatora.

W ramach jubileuszowej, 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania w dniu 25 czerwca 2024 roku o godz. 19.00 w Centrum Teatru Tańca Zawirowania w Warszawie odbędą się spektakle pt. Niemandsland i Home grown allure.

Wersja do druku

Udostępnij

Compagnie Irene K. Niemandsland

Niemandsland (No Man’s Land)

Maska i spódnica stają się pretekstem,
płeć jest konstruktem społecznym.
Maska ​​jest symbolem dwoistości, tożsamości prawdziwej lub fałszywej,
rzeczywistej lub wyimaginowanej.
Sekretne i zamaskowane myśli,
różnorodne formy „ja”.

Compagnie Irene K. to zespół tańca współczesnego założony przez Irene Kalbusch. Zespół przyjął własny styl, który można przypisać współczesnemu teatrowi tańca nieopodal „Tanztheater”. Ich choreografie nie chcą być narracyjne, a przestrzeń otwiera się we wszystkich kierunkach, tworząc zawsze nowe konstelacje. Podstawą tych dzieł jest człowiek – jego pragnienia, lęki, wizje. Oprócz występów na scenie (także dla dzieci), zespół oferuje występy w przestrzeniach miejskich. Compagnie Irene K. regularnie organizuje projekty edukacyjne, twórcze i interdyscyplinarne.

Realizatorzy:

Choreografia: Irene Kalbusch
Wykonawcy: Corentin Milosevic, Jessica Van Cauteren
Kostiumy: Sabine Kreiter
Dyrektor techniczny: Eddy Gräser
Produkcja: Compagnie Irene K.

Marta Kosieradzka Home grown allure

Home grown allure to spektakl inspirowany prozą Olgi Tokarczuk, jej ideą „czułego narratora” oraz sposobem w jaki autorka opisuje wielowymiarowość świata w swoich książkach jak i poetycką wizją ciała jako domu, który jest niezwykle skomplikowaną przestrzenią mieszczącą wspomnienia, myśli i obrazy z pamięci. Do pracy nad projektem skłoniła artystkę refleksja nad tym, jak składamy obrazy, jak nasza historia i rzeczy, które zaobserwowaliśmy w ciągu naszego życia, wciąż są z nami, gdy czas mija. Home grown allure to solowy spektakl taneczny i wystawa „rysunków somatycznych” będących częścią procesu twórczego. Choreografia stworzona w ramach projektu magisterskiego w ramach programu MA in Dance w Oslo National Academy of Arts 2023.

Marta Kosieradzka – Tancerka, choreografka i artystka wizualna pochodząca z Warszawy. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie (wydział grafiki) i Artesis Royal Conservatory w Antwerpii (wydział tańca). Od wielu lat pracuje jako tancerka, choreografka i nauczycielka tańca współczesnego. Po ukończeniu studiów tanecznych swoją profesjonalną karierę taneczną rozpoczęła od występów w produkcji Jana Martensa I can ride a horse whilst juggling, so marry me, a później przez wiele lat pracowała z wieloma choreografami i artystami różnych dziedzin sztuki w Belgii i Holandii. Po powrocie do Polski przez kilka lat związana była z Teatrem Tańca Zawirowania występując w spektaklach repertuarowych i prowadząc zajęcia oraz projekty w Akademii Tańca Zawirowania. Współpracowała także z wieloma Polskimi choreografami i artystami innych dziedzin sztuki. Przez dwa lata pracowała również w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Baletowej jako nauczyciel tańca współczesnego. Autorka wielu spektakli i filmów tańca, które zdobywały nagrody i pokazywane były na międzynarodowych scenach tanecznych. W latach 2019/2020 brała udział w programie rezydencji artystycznych w Kelim Choreography Center w Tel Avivie. Mieszka i pracuje w Oslo, gdzie ukończyła niedawno studia MA in Dance w Oslo National Academy of Arts, obecnie prowadzi zajęcia z tańca współczesnego ze studentami tej samej uczelni, uczestniczy też jako tancerka i choreografka w różnych projektach w Skandynawii.

Realizatorzy:

Choreografia: Marta Kosieradzka
Występuje: Marta Kosieradzka
Dramaturgia (doradztwo artystyczne) : Cecilie Lindeman Steen, Bojana Cvejic, Torunn Robstad, Janne Camilla Lyster
Fragment książki „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones czyta: Lou Ditaranto
Kostiumy : Zofia Jakubiec
Muzyka: Adriano Fontana

Czas trwania: 60 minut

Link do zakupu biletów: https://kicket.com/wydarzenia/compagnie-irene-k-niemandsland–marta-kosieradzka-home-grown-allure-xx-miedzynarodowy-fesitwal-zawirowania-22426

20. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Compagnie Irene K. „Niemandsland”

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. Plakat: materiały własne organizatora

20. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania. Plakat: materiały własne organizatora

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania jest jednym z ważniejszych wydarzeń tanecznych w Warszawie, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Głównym hasłem tegorocznego festiwalu jest „otwartość”, bo właśnie nad tym organizatorzy pracowali od początku jego istnienia. Jubileuszowa 20. edycja to okazja, by obejrzeć kilkanaście spektakli artystów i artystek z Włoch, Japonii, Portugalii, Francji, Belgii, Korei Południowej i Polski.

Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania

17 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

18 czerwca, godz. 19.00
Compagnia Zappala Danza (Włochy), ROMEO E GIULIETTA 1.1.

19 czerwca godz. 19.00
DANCEHAUSpiu & VIDAVE (Włochy), Choreographic Figures / Stimmung

20 czerwca godz. 20.00
Borderline Danza (Włochy), Scherzetto / Gumowska i Mędrzycki, One hundred falls

21 czerwca godz. 19.00
Mandala Dance Company (Włochy), Rites of Passage

22 czerwca godz. 19.00
Dominik Więcek, Café Müller / Mizuki Taka, doldrums

23 czerwca godz. 19.00
Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Wuthering days / Vocalove & Oddaj ciężar, Chcemy być sobą

24 czerwca godz. 19.00
Didier Theron Company (Francja), Artemis in the mirror / Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland

25 czerwca godz. 19.00
Compagnie Irene K. (Belgia), Niemandsland / Marta Kosieradzka, Home grown allure

26 czerwca godz. 19.00
Designare Movement (Korea Południowa), Forest

27 czerwca godz. 19.00
Compagnia DNA (Włochy), The Coloured Series: 19-4122 TCX Moonlit Ocean / Coda Movement (Polska / Włochy) Falling up

Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej: www.festiwalzawirowania.pl

KALENDARIUM

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca Zawirowania, al. Jerozolimskie 181B, B1

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close