Warszawa/Akademia Zawirowania: Spektakl finałowy projektu tanecznego „Warszawa i ja – tańczący z historią”

Zdjęcie: Warszawa/Akademia Zawirowania: Spektakl finałowy projektu tanecznego „Warszawa i ja – tańczący z historią”

Fot. Sylwia Zawadzka

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Scena Współczesna i Teatr Tańca Zawirowania zapraszają serdecznie na premierę spektaklu na zakończenie edukacyjnego projektu tanecznego Warszawa i ja – tańczący z historią, prowadzonego przez Akademię Tańca Zawirowania.

 

Pamięć ludzka to dziwna rzecz. Ten magazyn w naszej głowie to straszny bałagan. Pozwala zapamiętać rzeczy sprzed wielu lat, ale niekiedy usuwa to, co wydarzyło się przed kilkoma dniami. Większość ludzi jest przekonana o nieomylności własnej pamięci, a przecież wystarczy porównać ze sobą wersje tych samych wydarzeń, które opisuje kilka osób. Będą one zawsze różniły się od siebie, bo każdy zapamiętuje coś innego. Mają na to pływ doświadczenia, emocje, osobowość, światopogląd, czy nastrój, jakiemu ulegamy w danej chwili.

 

Na fakty nakładają się wyobrażenia, lęki, plany, marzenia i relacje innych. Niektóre informacje znikają szybciej, inne wolniej, to zresztą naturalny system obronny. Nie można gromadzić wszystkiego, nasze „procesory” dawno by się już przegrzały. A kiedy jeszcze na prywatne losy nakłada się historia, to powstaje totalny galimatias. Czy to, co pamiętamy jako rzeczywiste, nie jest przypadkiem historią przeczytaną w książce, obrazem z obejrzanego filmu czy relacją z gazety? Któż to rozpozna? Nie na darmo politycy próbują dla własnych celów manipulować pamięcią zbiorową, a co za tym idzie – również indywidualną. Wystarczy poczytać podręczniki historii wydawane w różnych czasach. Różnią się od siebie w kwestiach zasadniczych. Ale kiedy trzeba odtworzyć nie tylko fakty, ale także atmosferę danych czasów, pozostaje nam jedynie pamięć. Nie zastąpi tego żadna dokumentacja, która najwyżej może trochę pomóc. I nawet w świecie pamięci komputerowej wciąż warto opowiadać swoje historie, m.in. po to, żeby przenieść własne emocje, odczucia, smaki, zapachy, zapamiętane twarze i nadane im później interpretacje, po to, żeby móc to przekazać następnemu pokoleniu… A czasami warto to wytańczyć.

 

Opieka artystyczna: Elwira Piorun, Magdalena Engelmajer

W spektaklu występują:

Lidia Bojarska-Łojewska, Dagmara Izbicka, Krystyna Jezuita, Krzych Kibart, Anna Kostrzewska, Beata Kubalska, Jagoda Maciaszek, Barbara Markowska, Iza Prokopek, Krzysztof Roszkowski, Wanda Seroczyńska, Małgorzata Świderska.

Projekt jest finansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawa w ramach programu edukacyjnego.

Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

Rezerwacje i informacje:

tel.: 796 550 570,

e-mail.: ttzawirowania@gmail.com

Ośrodek Tańca Teatru i Edukacji Zawirowania

Jednym z celów, dla których powołany został Ośrodek i działająca przy nim Scena, jest stworzenie warunków dla aktywności i samorealizacji odbiorców. Wychodzimy naprzeciw naturalnej ludzkiej potrzebie tworzenia wspólnoty, a bazą czy centrum, wokół którego taką wspólnotę chcielibyśmy zbudować, jest udział w procesie twórczym, który proponujemy uczestnikom na warsztatach tanecznych i teatralnych.

www.zawirowania.pl

www.scenawspolczesna.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Okęcka Sala Widowiskowa, Dom Kultury Włochy, ul. 1 Sierpnia 36 A.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close