Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2018: Paulina Święcańska „Enemy”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2018: Paulina Święcańska „Enemy”

Fot. Kasia Chmura-Ciegiełkowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na pokaz spektaklu Pauliny Święcańskiej Enemy. Performans jest próbą ukazania zależności między dwiema pozornie wrogimi częściami psychiki tej samej osoby: jednej wyrywającej się w nieznane, spontanicznie i kreatywnie działającej, drugiej – powściągliwej, stanowiącej stabilną i pewną bazę. W jaki sposób będąc rozpiętym między takimi  skrajnościami  można nawiązać relację? Jak może wyglądać relacja z samym sobą? Kiedy trzeba walczyć ze swoim wewnętrznym wrogiem, a kiedy wystarczy go po prostu zobaczyć i posłuchać?

Koncepcja spektaklu powstawała wokół powyższych pytań oraz na bazie osobistych doświadczeń performerek. Ważne jest dla nich całościowe spojrzenie na człowieka, sztuka mająca znaczenie osobiste, przez co bliższa, mniej oderwana od rzeczywistości. Takie podejście było rozwijane zarówno przez wykorzystanie przeżyć wewnętrznych w procesie twórczym, jak i poprzez pracę na płaszczyźnie umysłu, emocji, ciała i obrazu. Holistyczne spojrzenie na człowieka zostało przeniesione na scenę poprzez poruszenie ciała i emocji, stymulujące do poszukiwania odpowiedzi na pytania:

Jak pokazać całość człowieka na scenie?

Jaki jest człowiek autentyczny/pełny?

Czym jest istota dualizmu na scenie: aktor/performer – człowiek prywatny?

 

Interesuje nas poszukiwanie ruchu czystego, bez zbędnych ozdobników i kolorystyki, które mogą w tym spektaklu zakłócić przekaz i odbiór. Chcemy poszukać tych elementów na pograniczu przejść pomiędzy sferą artystyczną, prywatną i społeczną (konfrontacja z widzem). Różne sfery rozszerzą nasze pole percepcji i holistycznego odbioru zagadnień prawdy i naturalności wypowiedzi. Nasze założenia i nasz punkt wyjścia do spektaklu podbudowane są również bardzo podobną fizycznością, co jest efektem wzmacniającym nasz zamierzony i przewidywany efekt końcowy. Duże podobieństwa i subtelne różnice, na których się skupiamy, ich analiza i wzmacnianie, są kolejnymi elementami naszego zainteresowania podczas pracy nad spektaklem, a także  bezpośredniego wykonywania go na scenie.

Paulina Święcańska

Po spektaklu spotkanie artystów z widzami. Spotkanie poprowadzą Julia Hoczyk i Agata Życzkowska.

Koncepcja i reżyseria: Paulina Święcańska

Kreacja postaci i taniec: Paulina Święcańska i Hanna Jurczak

Reżyseria Świateł: Romuald Woźniak

Produkcja:Fundacja Artystyczna PERFORM

***

Bilety: 10 zł – dostępne w Domu Kultrury Kadr, 22 843 88 oraz na stronie www.dkkadr.waw.pl

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (oryginał)

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Dom Kultury Kadr (miniaturka)

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Dom Kultury Kadr, Sala Marzyciel, ul. Gintrowskiego 32.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close