Ludzie tańca

Zdjęcie: Paulina Święcańska

Fot. z archiwum artystki.

Wersja do druku

Udostępnij

 Paulina Święcańska – performer, choreograf, pedagog, animator kultury. Posiada rozległe wykształcenie w dziedzinie muzyki tańca i kultury współczesnej: ukończyła rytmikę i taniec w Państwowej Szkole Muzycznej w Pile (2005), kurs dla instruktorów tańca współczesnego w Bydgoszczy (2005-2007), posiada także certyfikat z kinetografii Rudolfa Labana (Instytut Choreologii w Poznaniu, 2008). Ponadto studiowała psychologię społeczną oraz pedagogikę o specjalizacji animacja kultury i taniec (Uniwersytet Zielonogórski, 2005-2007). Jest także absolwentką magisterskich studiów w zakresie kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS, 2007-2009) w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zarządzania kulturą na Uniwersytecie Warszawskim (2008-2009).

 

Od czterech lat intensywnie zaangażowana w pracę na polu improwizacji oraz kontakt improwizacji, biorąc udział w licznych warsztatach, projektach i wydarzeniach, oprócz Polski także m.in. w Izraelu, Brazylii, Indiach i Europie. Miała okazję pracować już z takimi artystami jak, między innymi: David Zambrano, Adrian Russi, Scott Wells, Eckard Muller, Daniela Schwartz, Julyen Hamilton, Katie Duck, Nina Martin, Ray Chung, Nancy Stark Smith. Od 2011 roku wraz z Anną Wyganowską organizuje w Warszawie festiwal poświęcony wyłącznie improwizacji kontaktowej – Poland Contact Festival „Warsaw Flow” – opierający się przede wszystkich na warsztatach i zajęciach praktycznych. Oprócz pracy artystycznej Święcańska aktywnie zajmuje się także edukację, prowadząc liczne warsztaty i zajęcia kontakt improwizacji oraz tańca współczesnego w Polsce i zagranicą (festiwale taneczne i inne wydarzenia, tzw. eventy).

 

Jako animatorka i kuratorka tańca od 2008 roku współpracuje z Festiwalem Sztuki Niezależnej ,,Re:wizje” w Warszawie. Od 2004 roku tworzy także autorskie choreografie. Wśród jej prac warto wymienić takie jak: Surogaci (realizacja w ramach stypendium Fundacji Ciało/Umysł dla młodych choreografów, pokaz podczas festiwali: Ciało/Umysł i Re:Wizje w Warszawie, 2010), Lalki (wraz z Yanivem Mitzerem z Izraela, festiwal Zawirowania, festiwal Przemiany 2009) i Motyle 2046 (I nagroda na Festiwalu Małych Form Tanecznych w Krakowie, zaproszenie na Festiwal „Kalejdoskop” do Białegostoku), Androgynes, Pam-flet,  Tajemnica (choreografie zakwalifikowane do Festivalu Solo i Duo w Budapeszcie).

 

W swojej pracy artystycznej i animacyjnej poszukuje harmonii i korelacji ciała i natury. Zafascynowana watsu oraz bondage

Fot. z archiwum Warsaw Flow.
Paulina Święcańska i Yaniv Mitnzer w Lalkach. Fot. z archiwum artystki.
Paulina Święcańska i Yaniv Mintzer w Lalkach. Fot. z archiwum artystki.
Paulina Święcańska i Yaniv Mintzer w Lalkach. Fot. z archiwum artystki.
Paulina Święcańska i Yaniv Mintzer w Lalkach. Fot. z archiwum artystki.
Paulina Święcańska i Yaniv Mintzer w Lalkach. Fot. z archiwum artystki.
Surogaci. Fot. Tomasz Piotrowski.
Fot. z archiwum artystki.
Fot. z archiwum artystki.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close