Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2018: Oficjalne otwarcie CST 2018/ Anna Piotrowska, Aleksandra Bożek-Muszyńska „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.”/ Anna Piotrowska, Joanna Chitruszko „PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2018: Oficjalne otwarcie CST 2018/ Anna Piotrowska, Aleksandra Bożek-Muszyńska „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.”/ Anna Piotrowska, Joanna Chitruszko „PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności”

Anna Piotrowska, Aleksandra Bożek-Muszyńska „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.”. Fot. Gabor Dusa.

Wersja do druku

Udostępnij

W ostatni poniedziałek stycznia w Domu Kultury Kadr odbędzie się oficjalne otwarcie roku w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Już od godziny 15.00 odbędą się otwarte lekcje pokazowe warsztatów z Takako Matsudą i Markiem Zajączkowskim. Wieczór będzie okazją do zapoznania się z szeroką ofertą praktycznej i teoretycznej edukacji w dziedzinie tańca współczesnego na rok 2018, które zaprezentują kuratorki poszczególnych działań: Aleksandra Osowicz, Regina Lissowska-Postaremczak, Maja Katarzyna Molska, Magdalena Przybysz oraz kuratorki konferencji: Hanna Raszewska-Kursa i dr Aleksandra Kleinrok. Wśród zaprezentowanych spektakli znajdą się Under the Dead Tree Alexeya Torgunakova i Anny Piotrowskiej oraz dwa duety w wykonaniu i choreografii Anny Piotrowskiej, pierwszy z Aleksandrą Bożek-Muszyńską R.O.Z.G.R.Y.W.K.A,  oraz drugi, PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności, zrealizowany z Joanną Chitruszko.

HARMONOGRAM OTWARCIA:

 

I BLOK

15.00-17.00 PRAKTYKA TAŃCA

Lekcje pokazowe na sali tanecznej – sala taneczna 307 /III piętro – Tańcząc w ciemnościach

15.00 – 16.00 Technika José Limóna – prowadzenie Takako Matsuda

16.00 – 17.00 Taniec klasyczny – prowadzenie Marek Zajączkowski

Wstęp wolny

II BLOK

18.00-19.15 Spektakl i prezentacja programu CST w roku 2018

18.00-18.30Spektakl Under the Dead Tree/ Alexey Torgunakov & Anna Piotrowska – Mała Scena – Marzyciel

18.30-19.15 – Rozmowa na temat tańca w ramach programu CST w 2018 roku – Duża Scena – Broadway

– dyrektorki CST Paulina Święcańska i Agata Życzkowska / Dyrektor Domu Kultury Kadr Zbigniew Darda – otwarcie sezonu na TANIEC oraz otwarcie roku EDUKACJI

– kuratorki Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura – Hanna Raszewska-Kursa i dr Aleksandra Kleinrok

– kuratorka/realizatorka I Programu Animacji – Wersja demo – Magdalena Przybysz

– kuratorka Programu Praktyka Tańca – Maja Katarzyna Molska (Warsaw Dance Department)

– kuratorki Programu Kino Tańca – Body.mov Regina Lissowska-Postaremczak oraz  Ciało mówi – taniec na ekranie Aleksandra Osowicz

Bilety 10 zł / dostępne w DK Kadr, 22 843 88 oraz na stronie www.dkkadr.waw.pl

 

19.15-19.30 – przerwa i poczęstunek

III BLOK

19.30 – 21.30 – Spektakle: DUETY – Duża Scena – Broadway

19.30 R.O.Z.G.R.Y.W.K.A. / Anna Piotrowska & Aleksandra Bożek-Muszyńska

20.30 PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności /Anna Piotrowska & Joanna Chitruszko

Bilety 10 zł /dostępne w DK Kadr, 22 843 88 oraz na stronie www.dkkadr.waw.pl


Od organizatorek:

W 2018 roku w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skoncentrujemy się na szeroko pojętej edukacji w dziedzinie tańca współczesnego. Będzie to zarówno edukacja taneczna skierowana do profesjonalistów i amatorów z zakresu praktyki i teorii tańca, jak i bogata oferta spektakli oraz premier stanowiąca dopełnienie i kwintesencję działań edukacyjnych. Jak podkreśla Paulina Święcańska, Dyrektorka CST – Nasza tegoroczna oferta poszerzy się o warsztaty taneczne, master classy, laboratoria środowiskowe, wystawę, warsztaty pisania o tańcu, animacje, kino tańca oraz artykuły o tematyce tanecznej, a głównym punktem programu stanie się kwietniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura”. Jak dodaje Agata Życzkowska, Dyrektorka CST – W tym roku będziemy również kontynuować prezentację spektakli, które pojawią się w jeden poniedziałek miesiąca. W pierwszej połowie roku zobaczymy różnorodne prace, ale przede wszystkim duety, dlatego na wieczór otwierający działania CST zostały wybrane trzy różne duety, które łączy postać choreografki Anny Piotrowskiej. Tegoroczną nowością będzie realizacja czterech koprodukcji

Kuratorki programów 2018:

Hanna Raszewska-Kursa i dr Aleksandra Kleinrok – Ogólnopolska Konferencja Naukowa Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura
Aleksandra Osowicz – Kino Tańca – Ciało mówi – taniec na ekranie

Regina Lissowska-Postaremczak – Kino Tańca – Body.mov
Hanna Raszewska-Kursa – Warsztaty pisania o tańcu
Maja Katarzyna Molska (Warsaw Dance Department) – Praktyka tańca
Magdalena Przybysz – animacje dla dzieci Wersja demo

O spektaklach w cyklu DUETY:

Wieczór złożony z duetów bazujących na osobowościach artystów. Cechą wspólną tychże spektakli jest relacja, podszyta napięciem i byciem pomiędzy. R.O.Z.G.R.Y.W.K.A. to duet osobowościowy Aleksandry Bożek-Muszyńskiej z Anną Piotrowską, w którym widzowie stają się m.in. „świadkami rozgrywki pomiędzy dostojeństwem regulowanych kulturowo sposobów posługiwania się ciałem, a (nie)winną erotyką rozkwitającą na podłożu gry towarzyskiej” (cyt. Magdalena Zamorska, taniecPOLSKA.pl). PRZY PRZY… to duet zawieszony pomiędzy przykrością a przyjemnością Joanny Chitruszko i Anny Piotrowskiej. „Postbiblijny” taniec, jak napisała w swojej recenzji Ewa Kaleta. Oba duety łączy muzyka Michała Mackiewicza, który dzieli się swoją wrażliwością poprzez eksperymentalną muzykę elektroniczną i światło.

R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.
reżyseria: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Piotrowska
muzyka act-live: Michał Mackiewicz
kostiumy: Justyna Spaleniak
light & space: Anna Piotrowska
produkcja: Anna Piotrowska, eferte_FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA
współprodukcja: KLUB DGW
współpraca: Teatr Druga Strefa
premiera: 19 maja 2012, Warszawa, Teatr Druga Strefa
przedstawienie zostało zrealizowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy
Mokotów

III nagroda dla spektaklu R.O.Z.G.R.Y.W.K.A. w wykonaniu Anny Piotrowskiej i Aleksandry
Bożek-Muszyńskiej przyznana przez jury w składzie: Anna Wieczur-Bluszcz, Łukasz
Drewniak i Krzysztof Sielicki podczas XV Festiwalu Sztuki Teatralnej, Rybnik 2013.
Kolejna produkcja w kolekcji eferte firmowana nazwiskiem Piotrowskiej pt.: R.O.Z.G.R.Y.W.K.A. Tym razem został stworzony duet osobowościowy (Piotrowska & Bożek). Inspiracją do stworzenia przedstawienia był obraz Fernanda Khnopffa pt.: Memories (Lawn tenis) z 1889 okur. Obraz ten wywołuje poczucie napięcia i zawieszenia w milczącej rozgrywce pomiędzy kobietami. Gęstość erotycznych marzeń. Wyczytane tęsknoty nierozumianej miłości. Napięcie pomiędzy graczami wynika z pragnień, nie z chęci bezpośredniego starcia. Zawieszenie niespełnionej miłości, erotycznego spodu zawartego w masie rozleniwionej kobiecości. Tenis – rozgrywka pomiędzy graczami, których zadaniem jest odbicie piłki rakietą ponad lub obok siatki na pole przeciwnika w sposób utrudniający jej odbiór. Jak rozegrają grę zawodniczki Piotrowska & Bożek zaangażowane w R.O.Z.G.R.Y.W.K.Ę ?


PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności

koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska
muzyka i światło: Michał Mackiewicz
szept: Łukasz Pawłowski
tekst: Anna Piotrowska & Łukasz Pawłowski
premiera: 3 czerwca 2013, Teatr Druga Strefa w Warszawie
produkcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa
koprodukcja: Teatr Druga Strefa
przedstawienie sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „mufmi przedstawia”

Pierwszy duet Piotrowskiej i Chitruszko Zmian(AA) pogody, czyli histeryczna nie-historia, był rozważaniem na temat histerii macicy odwołującym się do rozmów Hipokratesa z Platonem. Drugie spotkanie to przedstawienie PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności. Piotrowska przygląda się tutaj doktrynie hedonizmu, głoszonej przez greckiego filozofa Arystypa z Cyreny, czyli odkrywaniem przestrzeni pomiędzy przyjemnością a przykrością.
„Przyjemność różni się od przyjemności tylko tym, że jedna od drugiej jest przyjemniejsza”.
„Przyjemność to stan przelotny, trwa dopóty, dopóki działa bodziec, a szczęście jest sumą tych częściowych przyjemności”.
„Przyjemność jest stanem pozytywnym, więc nie polega tylko na braku cierpienia”.
„Przyjemność i przykrość to rodzaj ruchu, aktywności.
Jakie tworzą się napięcia w wyniku przebytej drogi od przyjemności do przykrości?
Czy są to dwa odległe brzegi tego samego oceanu istnienia? Czy może dwie bliskie sobie kałuże (głębokie jak nasze pragnienia), w które można wdepnąć jednocześnie? Czy może, jak śpiewał Freddie Mercury, „Pain is so close to pleasure”? Arystypowskie założenia hedonizmu mówią, że przyjemność to stan chwilowy, trwający przez czas, w jakim działa czynnik sprzyjający przyjemności. Przyjemność i przykrość to swoiste stany, które są rodzajem ruchu dokonującego się w człowieku, świadczą więc o jego aktywności. Jaki jest zakres ruchowy od przyjemności po przykrość? Człowiek porusza się nieustannie pomiędzy przyjemnością a przykrością. Praca jest badaniem tych dwóch stanów, a wręcz tego, co się między nimi może wydarzyć.

Bilety: 10 zł – dostępne w Domu Kultrury Kadr, 22 843 88 oraz na stronie www.dkkadr.waw.pl

***

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Dom Kultury Kadr (miniaturka)

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, warsawholic

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Warszawa: Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close