Warszawa/Centrum w Ruchu/XS: „Bliżej. Spektakle najmniejsze” – kurator: Wojtek Ziemilski

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Ruchu/XS: „Bliżej. Spektakle najmniejsze” – kurator: Wojtek Ziemilski

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Ruchu zaprasza do XS na robocze pokazy prac z cyklu Bliżej. Spektakle najmniejsze – projektu pod kierownictwem Wojtka Ziemilskiego. Wystapią: Dagna Dywicka, Michał Kmiecik, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa, Sebastian Świąder. Pokazy zamkną tygodniowe laboratorium „spektakli najmniejszych”, podczas którego czwórka artystów z pokrewnych, choć wciąż nie tożsamych światów teatru i tańca, pracowała nad czterema krótkimi wydarzeniami scenicznymi dla bardzo ograniczonej widowni, na szczególną scenę XS. Bliskość pozwala badać granice spektakularności. Co się zmienia, kiedy publiczność jest kilkuosobowa? Kiedy widz nie jest schowany, odległy i pseudo-obiektywny? Nie łypie okiem z ciemnych czeluści widowni, tylko siada tuż obok, słyszy oddech, widzi drżenie ręki? Kameralna sytuacja jest wyzwaniem zarówno dla widza, jak dla performera. Pozwala też przyjrzeć się teatrowi jako miejscu spotkania. Świat się kurczy: jakie daje to możliwości? Co dzieje się ze sceną, empatią, opowiadaniem, doświadczeniem estetycznym?

Artyści: Dagna Dywicka, Michał Kmiecik, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa, Sebastian Świąder
Kurator projektu: Wojtek Ziemilski

1 sierpnia (sobota); XS, ul. Narbutta 27A
12:30 – Magdalena Ptasznik
12:45 – Sebastian Świąder
13:00 – Magdalena Ptasznik
13:15 – Sebastian Świąder
13:30 – Magdalena Ptasznik
13:45 – Sebastian Świąder
(przerwa)
14:30 – 16:00 – Michał Kmiecik i Dagna Dywicka
14:30 – 16:00 – Maria Stokłosa

2 sierpnia (niedziela); XS, ul Narbutta 27A
16:00 – Magdalena Ptasznik
16:15 – Sebastian Świąder
16:30 – Magdalena Ptasznik
16:45 – Sebastian Świąder
17:00 – Magdalena Ptasznik
17:15 – Sebastian Świąder
(przerwa)
18:00 – 19:30 – Michał Kmiecik i Dagna Dywicka
18:00 – 19:30 – Maria Stokłosa

Michał Kmiecik – dramatopisarz i reżyser teatralny. Debiutował w 2012 roku spektaklem Kto zabił Alonę Iwanowną? w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pracował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Felietonista „Tygodnika Wrocław”, dodatku do wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. Publikował w „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Notatniku Teatralnym”, na e-teatrze i w lokalnej prasie. Laureat m.in. nagrody głównej i nagrody publiczności za tekst Śmierć pracownika w konkursie Metafory Rzeczywistości 2011 i nagrody głównej w IV edycji konkursu Komediopisanie za tekst Nam nie jest wszystko jedno.

Dagna Dywicka – aktorka w Teatrze S. Żeromskiego w Kielcach. Ukończyła Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ma na swoim koncie kilka znaczących ról, m.in. w spektaklu Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, Hamlecie W. Szekspira w reżyserii Radosława Rychcika oraz Joannie Szalonej; Królowej Joli Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina.

Sebastian Świąder – pedagog teatru, animator kultury, performer, aktor amator i muzyk. Jest absolwentem kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury, członkiem Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” i Instytutem Teatralnym. Jest współtwórcą kolektywu artystycznego Performeria Warszawy i stażystą Teatru Węgajty/Projekt Terenowy, członkiem sieci Latających Animatorów Kultury oraz Kolektywu Terenowego – grupy etnoanimacyjnej. Wymyśla i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne, m.in. Teatranki – niedzielne warsztaty dla rodziców i dzieci w Instytucie Teatralnym. Fascynuje go odkrywanie nowych przestrzeni muzycznych i dźwiękowych

Wstęp wolny!

Liczba wejściówek na pokazy Magdy Ptasznik i Sebastiana Świądra jest ograniczona (max. 6 osób). Każda z prezentacji trwa nie dłużej niż 15 min. Aby wziąć udział w pokazie, należy dokonać wcześniejszej REZERWACJI poprzez przesłanie maila na adres: xsnarbutta@gmail.com, podając wybrany dzień i godzinę.

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, XS

Projekt współfinansowany jest przez m. st. Warszawa.

Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)   Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:30

Warszawa: XS, ul Narbutta 27A. Sob: 12.30-16.00, nd: 16.00-19.30.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close