Warszawa/Performance Day: Kaya Kołodziejczyk „S.O.L.”

Zdjęcie: Warszawa/Performance Day: Kaya Kołodziejczyk „S.O.L.”

Fot. Magda Starowieyska

Wersja do druku

Udostępnij

S.O.L. to angielski skrót od określenia Shit Out of Luck, wykorzystywanego w odniesieniu do sytuacji bez wyjścia, czarnego scenariusza, stanu będącego wynikiem nieposiadania już innych opcji życiowych niż te niepożądane. Jednocześnie SOL to w języku łacińskim słońce, w mitologii nordyckiej bogini Słońca, jak również nazwa dźwięku G czy określenie doby marsjańskiej.
S.O.L. jest tytułem autorskiego solowego spektaklu, nad którym Kaya Kołodziejczyk rozpoczęła intelektualną pracę na początku 2013 roku. Poszukiwaniom towarzyszyły jej pytania o cel ruchu, przekaz performatyki w obecnym świecie sztuki, a także krytyczna obserwacja nowych tendencji.

Goszcząc na farmie (MAD BROOK FARM) Steve’a Paxtona i Lisy Nelson, artystka miała okazje uczestniczyć w warsztatach oraz zapoznać się dogłębnie z dorobkiem prekursorów contact improwizacji. Zainteresowana również twórcami związanymi z ruchem BACK TO THE LAND zestawiła na drodze swoich poszukiwań pragnienie powrotu do natury z dzisiejszymi potrzebami izolacji artystów celem koncentracji twórczej. Przedstawienie jest wynikiem autorefleksji nad dotychczasową karierą artystyczną a zarazem próbą krytycznego oglądu formalnego funkcjonowania tańca współczesnego w kilkadziesiąt lat po rewolucji pionierów postmodern dance.

S.O.L.
Pomysł i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Kostium: Grzegorz Matląg MALDOROR
Kompozycja oryginalna: Daniel Radtke
Wykonanie muzyczne: Daniel Radtke, Paweł Postaremczak
Reżyseria świateł: Herman Venderickx
Koncepcja przestrzeni: Magdalena Fela Jaszczuk

Daniel Radtke – zaczął swoją muzyczną drogę w Polsce od współpracy z Teatrem Bretoncafe w 2008 r., co zaowocowało występami m.in. na Festiwalu Ciało/Umysł. Od lat jest artystycznie związany z choreografką Kayą Kołodziejczyk, dla której skomponował muzykę do sztuk, które zostały przedstawione m.in. na Festiwalu 4 Dialogi Kultur w Łodzi oraz Ciało/Umysł w Warszawie. Jego muzykę cechuje to niepretensjonalne i indywidualne podejście do przestrzeni, w których występuje i które tworzą same w sobie inspiracje do skomponowania muzyki.

Paweł Postaremczak – jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Ma za sobą współpracę z takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Klaus Kugel, Raphael Rogiński, Janusz Stefański, Marcin Masecki, Józef Skrzek, Apostolis Anthimos czy Milo Kurtis.
 Na stałe związany z kwartetem Hera i poznańską formacja Snowman.

PERFORMANCE DAY jest nowym długoterminowym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, którego celem jest prezentacja i promocja artystów działających na polu sztuki performans. Od stycznia 2014 w trzeci wtorek miesiąca w przestrzeniach Zamku Ujazdowskiego lub jego okolic można zobaczyć performanse w wykonaniu polskich lub zagranicznych artystów. PERFORMANCE DAY razem z dwoma innymi cyklicznymi projektami – Bank Pekao PROJECT ROOM oraz VIDEO ROOM – czyni wtorkowe spotkania w CSW stałym punktem programu dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką.

Projekt powstał dzięku wsparciu: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr MAAT Projekt, MAAT Festiwal – Lublin, TRAFO – Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Fundacja Ciało/Umysł, APAP (Advancing Performing Arts Project) przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Budynek Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close