Warszawa: Polski Balet Narodowy – wieczór baletowy „Chopiniana/ Bolero/ Chroma” (Fokin/Pastor/McGregor)

Zdjęcie: Warszawa: Polski Balet Narodowy – wieczór baletowy „Chopiniana/ Bolero/ Chroma” (Fokin/Pastor/McGregor)

Fot. materiały artysty.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na wieczór baletowy w trzech częściach. Chopiniana / Bolero / Chroma to potrójna dawka wrażeń estetycznych i emocji, których dostarczy Polski Balet Narodowy. Premiera zadedykowana jest dyrektorowi zespołu baletowego, Krzysztofowi Pastorowi. W sezonie 2016/2017 obchodzi on bowiem poczwórny jubileusz: urodzin, rozpoczęcia nauki baletu, pracy solistycznej i twórczości choreograficznej.

Krzysztof Pastor był i nadal pozostaje tytularnym choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet w Amsterdamie. W 2009 roku objął funkcję dyrektora warszawskiego baletu i to właśnie pod jego kierownictwem zespół uzyskał autonomię artystyczną. Od 2011 jest także dyrektorem artystycznym baletu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie. W trakcie swojej kariery tworzył choreografie dla takich zespołów, jak: Het Nationale Ballet, Joffrey Ballet, Washington Ballet, Australian Ballet, Scottish Ballet, Królewskiego Baletu Szwedzkiego i wielu innych.

Z okazji szczególnego jubileuszu na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pojawi się nowy wieczór baletowy zatytułowany Chopiniana/ Bolero/ Chroma. Odzwierciedla on główne nurty repertuarowe Polskiego Baletu Narodowego: pielęgnowanie tradycji, polską myśl choreograficzną oraz więź ze światowym baletem współczesnym. Zobaczymy więc neoromantyczne Chopiniana w choreografii Michaiła Fokina z muzyką Fryderyka Chopina, Bolero Maurice’a Ravela właśnie w wersji choreograficznej Krzysztofa Pastora oraz polską premierę hitu baletowego Chroma brytyjskiego choreografa Wayne’a McGregora, jednego z najważniejszych choreografów ostatnich lat, z muzyką Joby’ego Talbota i Jacka White’a III.

CHOPINIANA

Choreografia: Michaił Fokin

Realizacja: Alexei Fadeyechev

Muzyka: Fryderyk Chopin

w opracowaniu Aleksandra Głazunowa i Maurice’a Kellera

Scenografia: Andrzej Kreutz Majewski

Kostiumy: Tijana Jovanović wg tradycji

Światła: Stanisław Zięba

 

Bolero

Choreografia: Krzysztof Pastor

Muzyka: Maurice Ravel

Scenografia: Tatyana van Walsum

Światła: Bert Dalhuysen  

 

Chroma

Choreografia: Wayne McGregor

Muzyka: Joby Talbot i Jack White III  w opracowaniu Christophera Austina

Scenografia: John Pawson

Kostiumy: Moritz Junge

Światła: Lucy Carter

Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

***

British Council – Partner wieczoru baletowego Chopiniana/Bolero/Chroma.

Logo British Council (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close