Warszawa/Projekt Poruszenie: „Kontakt improwizacja w oparciu o zasady BMC®” – warsztaty z Iwoną Olszowską

Zdjęcie: Warszawa/Projekt Poruszenie: „Kontakt improwizacja w oparciu o zasady BMC®” – warsztaty z Iwoną Olszowską

Na zdjęciu:Iwona Olszowska (podnosząca). Fot. Andrzej Marchewka.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt edukacji kulturalnej Poruszenie to cykl weekendowych warsztatów tanecznych opartych na  kontakt improwizacji (Contact Improvisation, CI), realizowany przez Fundację Artystyczną PERFORM dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

Główną ideą Poruszenia jest stworzenie możliwości wspólnych doświadczeń i działań tanecznych dla osób regularnie zajmujących się tańcem oraz dla osób mających utrudniony dostęp do tej sfery (m.in. osoby niewidzące i słabowidzące,
niesłyszące i słabosłyszące, o odmiennych możliwościach ruchowych, imigranci, młodzież i dorośli z tzw. trudnych środowisk). Do współpracy zaproszeni zostali cenieni polscy i zagraniczni artyści, doświadczeni w realizacji podobnych projektów.

Tym razem warsztat zakłada spotkanie osób tańczących i osób w trudnej sytuacji życiowej.

***
Opis warsztatu:
Wyjdziemy z poziomu pracy z ciałem w oparciu o metodę Body Mind Centering, żeby przygotować oraz zestroić ciało i umysł. Zwrócimy uwagę na oddech jako podstawę pod wszelki ruch, grounding oraz poczucie bycia ze sobą. Będziemy szukać, rozluźnienia tonusu napięciowego mięśni, połączeń w ciele nieskończonej ilości rozwiązań ruchu w powięziach. Wykorzystując strukturę powięzi/tensegrity będziemy eksplorować sprężystość, elastyczność i wsparcie struktury ciała.

Kontakt improwizacja, praca z partnerem stwarza możliwość do uczenia się nowych rozwiązań ruchu, nieodkrytych jeszcze możliwości ciała. Zestrojenie ciała z systemem powięziowym otwiera możliwości do uzyskania równocześnie elastycznej, sprężystej struktury, gotowej na zmiany i adaptacje, na ruch bez napięć a co za tym idzie jego wielorakość, oraz wydobycie potencjału nieskończonej ilości rozwiązań ruchu.  Wykorzystując tensegrity ciała zobaczymy jak oddziałuje na nas grawitacja i jak poddanie się siłom ciążenia wspomaga łatwość działania – small dance oraz przemieszczanie się z tzw. jakością kangura.

Będziemy tańczyć.

Iwona Olszowska (Polska): tancerka, choreografka, nauczycielka tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance; Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie. Prowadzi zajęcia w Hurtowni Ruchu , Krakowskiej PWST oraz w Bytomiu, na Uniwersytecie Rzeszowskim, na kursach instruktorskich i warsztatach tańca w Polsce i za granicą (Ukraina, Anglia, Rosja).

Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku, oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz festiwale tańca w Polsce. Kontaktu uczyła się od Andrew Harwood, Peter Bingham, Ray Chung, Chris Aiken, Eckhard Muller, Joerg Hassman, Danny Lepkof, Milana Kozanka, Ka Rastler, Steve Bats, Tal Anvi, Jenny Hack, Pilobolus, Bill Young, Daniel Werner, Benno Voorham, Yaniv Mintzer, Itay, Adrian Russi. Brała udział w festiwalach z kontakt improwizacji w Moskwie, Freiburgu, Warszawie, Bremen , Getingen, Washington DC, Dartington College, New York, Finlandii.

Obecnie tworzy choreografie autorskie solowe oraz dla zespołów m.in. Polskiego Teatru Tańca, oraz teatralne m.in. dla Teatru Rozmaitości, Teatru Starego, Słowackiego w Krakowie. Jako tancerka brała udział w projektach międzynarodowych. W kraju tańczy głównie repertuar solowy i projekty. Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugali, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii. Otrzymała nagrody za choreografie oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego, ArtsLink w Nowym Jorku.

***

Do udziału w projekcie zaproszone są osoby tańczące oraz osoby z grup mających utrudniony dostęp do kultury i sztuki, szczególnie w obszarze tańca.

Na każdym warsztacie jest miejsce dla:
• max. 15 osób tańczących – posiadających co najmniej podstawowe doświadczenie taneczne (CI, improwizacja, współczesny, inne techniki taneczne)
• min. 5 osób z grupy dedykowanej – nie jest wymagane doświadczenie taneczne.

Każda osoba może wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów – od jednego do pełnego cyklu.

Każda sesja weekendowa obejmuje 12 godzin.

Warsztat z Adrianem Russi obejmuje 24 godziny i performance przed publicznością 8 grudnia 2013 w Warszawie.

Cennik (w PLN):

Dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym udział w projekcie jest bezpłatny.
Pozostali uczestnicy pokrywają koszt wybranych warsztatów, na zasadach przedstawionych poniżej.

Osoby w trudnej sytuacji życiowej – udział bezpłatny
Osoby tańczące: 200 zł

Przy zgłoszeniu na większą ilość warsztatów w ramach projektu „Poruszenie” koszt uczestnictwa jest niższy, zależnie od wybranej opcji.

Liczba warsztatów I termin/II termin
2 warsztaty 280 zł/320zł
3 warsztaty 400zł/450zł
4 warsztaty 500zł/560zł
5 warsztatów 580zł/650zł

I termin: najpóźniej 10 dni przed pierwszym wybranym warsztatem
II termin: w ciągu 7 dni przed pierwszym wybranym warsztatem

Informacje i zgłoszenia:

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłoszenia mailowe na adres:
Olga Lidia Kozłowska – info@perform.org.pl

Zgłoszenie powinno zawierać:
listę wybranych warsztatów, imię i nazwisko oraz nr telefonu.

Rezerwacją miejsca na wybrane warsztaty jest wpłata zaliczki lub całej kwoty na wskazany rachunek bankowy, we właściwym terminie. Nie przyjmujemy wpłat gotówkowych. Brak wpłaty przy wysłanym zgłoszeniu nie gwarantuje miejsca na warsztatach.

Zaliczka to 50% sumy za wszystkie wybrane warsztaty.
Pełna wpłata – najpóźniej 3 dni przed rozpoczęciem pierwszego warsztatu.

Dane do przelewu:

Fundacja Artystyczna PERFORM
ul. Kwatery Głównej 46B/10
04-294 Warszawa
Volkswagen Bank Polska S.A.
80 2130 0004 2001 0575 6119 0001

Opis na przelewie:
„Poruszenie – Imię Nazwisko – liczba warsztatów weekendowych”
Np. „Poruszenie – Olga Kozłowska – 3”

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warszawa: Teatr Baza, ul. Podchorążych 3

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close