Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/VI: Prapremiera książki „Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2017/VI: Prapremiera książki „Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca”

Fot. okładka albumu "Nienasycenie spojrzenia"

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VII odsłony Sceny Tańca Studio 2017 odbędzie się praprmierowa prezentacja książki Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy. Gośćmi spotkania będą Ewa Wolf, Katarzyna Machniewicz, Adam Kamiński i Marek Karpiński.

O książce

Czy taniec, sztukę opartą na przepływie ruchu, można zatrzymać na fotografii? Jakie aspekty posiada fotografia dokumentująca sztukę, czy za pomocą zdjęć można opowiedzieć historię tańca? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania wokół nowo wydanego albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca pod redakcją Anny Królicy.

Nienasycenie spojrzenia to przede wszystkim album prezentujący 160 fotografii. To prace 21 autorów, sylwetki twórców oraz teksty krytyczne podejmujące próbę skategoryzowania zjawiska. Jak pisze we wstępie Anna Królica, kuratorka i historyczka tańca  – Ideą wydania książki, poświęconej zjawisku fotografii tańca, było zwrócenie uwagi na specyfikę dokumentu fotograficznego. Książka jest dowodem uznania dla fotografów tańca, a także efektem współdziałania z nimi. Poprzez publikację pragniemy zwrócić uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom nie tylko w ich realizacjach scenicznych, ale także szukamy odpowiedzi na pytanie, czy fotografowie tańca zmieniają i rozszerzają pojmowanie tego, co zasługuje na oglądanie w tańcu i tego, co mamy prawo zauważyć w spektaklu?

Z kolei Adam Mazur, kurator i historyk sztuki, zauważa w eseju opublikowanym w albumie: Zebrane w albumie zdjęcia wybitnych fotografów przedstawiają pełen przegląd środków służących oddaniu ruchu i tanecznej ekspresji. To swoisty przewodnik, atlas gestów, póz i technicznych rozwiązań składających się na fotografię tańca współczesnego dziś.

Album składa się z dwóch części, w pierwszej teoretycznej spotykamy się z tekstami krytyczek tańca, teatrolożek i choreografki: Anny Koczorowskiej, Anny Królicy, Katarzyny Niedurny i Anny Żak oraz wspomnianego już kuratora Adama Mazura.

Druga część zawiera zdjęcia fotografików: Marty Ankiersztejn, Tomasza Ćwiertni, Roberta Frąckowiaka, Krzysztofa Fabiańskiego, Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Janikowskiego, Pauli Kajzar, Katarzyny Machniewicz, Janusza Matuszewskiego, Grażyny Grasy Nowackiej, Macieja Rukasza, Klaudyny Schubert, Jakuba Wittchena, Macieja Zakrzewskiego oraz Marii Kwiecień i Witka Orskiego.

W efekcie powstała pionierska książka o bardzo zróżnicowanym zjawisku,  obejmującym swoim zasięgiem bardzo różne formy –od reportażu po artystyczne eksperymenty.

Projekt graficzny książki zrealizował Ryszard Bienert, grafik, laureat m.in. European Design Awards.

Koncepcja, wybór zdjęć, redaktor prowadząca:  Anna Królica

Wydawca: Centrum Sztuki w Mościcach

format książki 235 x 320 mm, objętość 288 stron

 

 

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017

 

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Studio Teatr Galeria (miniaturka) IMIT (miniaturka)

Dofinansowano ze środków:

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Studio, pl. Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close