Warszawa: Scena Tańca Studio 2018 – odsłona VI: „Piąta strona świata”

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio 2018 – odsłona VI: „Piąta strona świata”

„Real love”, fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na szóstą odsłonę Sceny Tańca Studio 2018, a zarazem trzydziestą odsłonę całego projektu, realizowanego od 2015 roku przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Piąta strona świata będzie pierwszą z trzech odsłon odsłona programu kuratorskiego Anny Królicy i Adama Kamińskiego. W programie znajdą się najnowsze spektakle Barbary Bujakowskiej, Liwii Bargieł i Teatru Tańca Zawirowania. Zespół B’cause Dance Company, założony przez Bartka Woszczyńskiego, pokaże premierowy spektakl Homesick | Sick Home, którym zainauguruje swoją działalność. Ponadto w programie set solowych choreografii: Jarosława Mysony, Macieja Kuźmińskiego (w wykonaniu Moniki Witkowskiej) i Grażyny Chmielewskiej.

Kuratorzy Anna Królica i Adma Kamiński tak piszą o szóstej odsłonie:

„Cztery strony świata – Wschód, Zachód, Północ, Południe – to konglomerat kultur, języków i towarzyszących im tożsamości, odgraniczonych od siebie przestrzennie. Coraz częściej te światy nie funkcjonują za zamkniętym murem, ale przenikają się i współistnieją. Dzięki tej «mieszance» powstają nowe jakości, nowe sposoby działania i myślenia. Poprzez stykanie się z innością i różnorodnością dochodzi do postępu.

Taniec współczesny istnieje i funkcjonuje w międzynarodowym kontekście intensywniej niż inne sztuki. Zapewne ma na to wpływ stosowany w nim język niewerbalny i normatywne systemy prowadzenia ciała, które łatwiej zrozumieć niż wypowiadane w dialogach lub monologach słowo pisane w językach narodowych. Światowa historia tańca współczesnego łączy twórców amerykańskich z europejskimi i na odwrót. Systemy edukacji stawiają na uczestnictwo uczniów z różnych krajów i na wymianę doświadczeń, praktykowanie u różnych mistrzów.

W programie dedykowanym polskim twórcom chcielibyśmy przyjrzeć się tym spektaklom, w których spotykają się różnorodne perspektywy, spojrzenia z «wewnątrz» i z «zewnątrz»; z centrum i z peryferii. Interesują nas kolaboracje polskich twórców z obcojęzycznymi artystami, chcemy przyjrzeć się efektom działań polskich twórców zagranicą. Jak pobyt «tam» wpłynął na ich język wypowiedzi artystycznej? Jak artyści, którzy zostali «tu» prowadzą dialog z tożsamością, pamięcią i ciałem tego miejsca? Jak można istnieć «pomiędzy»? Pragniemy poszukać miejsc styku, «swoistości» polskiego tańca w relacji z innymi językami ekspresji. Chcemy ukazać nowy proces kształtowania się tożsamości i ekspresji artystycznej, poszerzonych o inne, nieznane elementy, być może będące wynikiem fascynacji innymi kulturami, tradycji i systemów tanecznych. Interesują nas współczesne kody tańca i przekraczanie tradycyjnych granic światów. Z tych pytań i zagadnień właśnie urodziła się idea projektu Piąta strona świata.

Pierwszego wieczoru zaprezentujemy solo Liwii Bargieł z niesamowitą muzyką Dominika Strycharskiego. Liwia Bargieł jest absolwentką Konserwatorium Muzyki i Tańca Współczesnego Trinity Laban w Londynie, od wielu lat jednak pracuje w Warszawie przy projektach niezależnych.

Grażyna Chmielewska, niegdyś aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy, dziś odnajdująca się najlepiej w estetyce tańca butoh, zaprezentuje spektakl inspirowany jej spotkaniem z Atsushim Takenouchim. Innym bezpośrednim międzykulturowym spotkaniem będzie spektakl Teatru Tańca Zawirowania, powstały we współpracy z hiszpańskim choreografem Danielem Abreu.

Zaprezentujemy też spektakle dotykające polskiej rzeczywistości społecznej. Niewątpliwie takim jest spektakl Jestem miłością  Barbary Bujakowskiej i Darii Kubisiak z muzyką odgrywaną na żywo Marcina Janusa – oraz I Fought Piranhas Maciej Kuźmiński Company w wykonaniu Moniki Witkowskiej. Homesick | Sick Home Bartka Woszczyńskiego ukazuje problemy, których źródłem może być wielokulturowość. Stonnewall Inn Jarosława Mysona odwołuje się do metafory miejsca, które pamięta oraz wpływa na tożsamość i samopoczucie mieszkańców.

Zapraszamy do odkrywania «Piątej strony świata», gdzie powstają nowe jakości spotkań polskich twórców z wielokulturowym, obcojęzycznym potencjałem ich kolegów po fachu”

Program VI odsłony (Piąta strona świata):

Poniedziałek, 29 października

godz. 19.00, Duża Scena

Barbara Bujakowska i Daria Kubisiak: Jestem miłością

 

godz. 20.00, Malarnia

Liwia Bargieł, Dominik Strycharski: Body Bank 

 

Wtorek, 30 października

godz.19.00, Malarnia

Set trzech pokazów: Jarosław Mysona Stonewall Inn/ Maciej Kuźmiński Company, wyk. Monika Witkowska I Fought Piranhas/ Grażyna Chmielewska Pomiędzy

godz. 20.00, Duża Scena

B’cause Dance Company: Homesick | Sick Home

Środa, 31 października

godz.19.00, Malarnia

Teatr Tańca Zawirowania: Real Love – chor. Daniel Abreu

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

BILETY na wszystkie spektakle: 20 zł 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

Dofinansowano ze środków:

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close