Warszawa/Scena Tańca Studio 2018/VIII: Krakowski Teatr Tańca „MY|WY”

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio 2018/VIII: Krakowski Teatr Tańca „MY|WY”

Fot. Katarzyna Machniewicz

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VIII odsłony Sceny Tańca Studio 2018 Krakowski Teatr Tańca pokaże zpektakl MY|WY. Punktem wyjścia w kreacji spektaklu MY/WY był temat polaryzacji społecznej w dzisiejszej Europie na przykładzie polaryzacji polskiego społeczeństwa drugiej dekady XXI wieku. MY|WY wraca do pozornie klasycznego układu „MY-scena” – „WY-widownia” z jednoczesnym nadaniem tej sytuacji nowej funkcji. Pieśń ludowa  poddana nowej muzycznej aranżacji kompozytora Michała Paducha i wykonywana na żywo przez performerkę Paulinę Dziubę to w koncepcji Makohona kolejny z czynników twórczych, budujących następny poziom znaczeniowy związany z kwestią podziału: podziału między tradycją a współczesnością; między polskością a duchem szerszej wspólnotowości.

Pojawiająca się w spektaklu technika śpiewu białego (charakterystyczna technika wykonawcza m.in. górali polskich) przynosi konotacje z ideami wolnościowymi, ale także z ekstatycznością, która często stanowi źródło buntu. Ludowe inspiracje to nie tylko nawiązanie do polskiej mentalności z jej nutą przaśności i przywarami, przy jednoczesnym naddaniu współczesnego beatu, ale także odniesienie do polskiej techniki tańca współczesnego – koncepcji stworzonej przez Jacka Łumińskiego, polskiego choreografa i antropologa. Zakłada ona czerpanie z ludowości jako ucieleśnienia nie tylko tradycji, ale też pamięci historycznej czy losów narodu pozostawiających „ślady pamięci” w ciele, możliwe do przekucia we współczesny kod ruchowy, sam w sobie stanowiący dramaturgię ciała. Ten kod ruchowy staje się głównym, naturalnym i organicznym sposobem kinestetycznej komunikacji aktor – widz, a zarazem buduje dramaturgię całego spektaklu.

Teaser 1

Teaser 2

reżyseria i choreografia: Eryk Makohon

muzyka: Michał Paduch

śpiew: Paulina Dziuba

scenografia, światło: Eryk Makohon

występują: Paulina Dziuba, Monika Godek, Angelika Mizińska/Pamela Bosak, Magdalena Skowron, Katarzyna Żminkowska-Szymańska, Filip Meyer-Lüters, Mateusz Ulczok, Bartłomiej Gąsior/Kacper Szklarski

data premiery: 16 grudnia 2017

czas trwania: 60 minut

Spektakl został nagrodzony w Konkursie Na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Cyklicznie przez kilka dni w miesiącu Teatr Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

BILETY na wszystkie spektakle: 20 zł 

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria: www.teatrstudio.pl

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

Dofinansowano ze środków:

MKiDN dofinansowanie (miniaturka) M.st. Warszawa logo 2 w 1 (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Warszawa: Duża Scena, Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close