Warszawa/Teatr Wielki: „Kreacje 5” – warsztat choreograficzny PBN

Zdjęcie: Warszawa/Teatr Wielki: „Kreacje 5” – warsztat choreograficzny PBN

Plakat: Łukasz Murgrabia (zdjęcie), Jarosław Mazurek (grafika).

Wersja do druku

Udostępnij

Już po raz piąty Krzysztof Pastor zaprasza do Teatru Wielkiego na prezentacje prac młodych choreografów Kreacje. Doroczne warsztaty choreograficzne wprowadził do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Krzysztof Pastor w 2009 roku, zaraz po objęciu dyrekcji Polskiego Baletu Narodowego. Przyświecała mu idea stworzenia tancerzom szansy debiutów choreograficznych, ale także wyzwolenia ich inicjatywy na innych polach realizacji spektaklu baletowego. Chętni do uczestnictwa w tym projekcie mają każdorazowo wolną rękę w opracowaniu koncepcji programowej, zorganizowaniu, realizacji i promowaniu warsztatowego wieczoru baletowego własnymi siłami. Wszyscy pracują w ramach warsztatów poza godzinami codziennych zajęć, otrzymując niezbędną pomoc techniczną ze strony teatru.

Do udziału w czterech dotychczasowych warsztatach zgłaszało się już w minionych sezonach 14 artystów Polskiego Baletu Narodowego: Eduard Bablidze, Barbara Bartnik, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Zbigniew Czapski-Kłoda, Tomasz Fabiański, Anna Hop, Arkadiusz Gołygowski, Anna Lorenc, Lachlan Phillips, Jacek Tyski, Karol Urbański, George Williamson i Natalia Wojciechowska.

Warsztaty przynoszą ciekawy plon artystyczny, a najzdolniejszym i operatywnym debiutantom otwierają drogę do dalszych realizacji choreograficznych. Dla przykładu, praca Roberta Bondary When You End and I Begin… do muzyki Pawła Szymańskiego oraz Popołudnie fauna Claude’a Debussy’ego w choreografii Jacka Tyskiego zostały z czasem włączone do kameralnego repertuaru naszego zespołu. Robert Bondara zrealizował potem duże przedstawienia: Zniewolony umysł według Miłosza w bydgoskiej Operze Nova oraz autorską Personę z Polskim Baletem Narodowym. W sezonie 2012/13 – z polecenia Krzysztofa Pastora – wystawi natomiast nowy balet o znanym litewskim malarzu i kompozytorze Mikalojusie Čiurlonisie w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie. Jacek Tyski miał już możliwość przygotowania z zespołem PBN choreografii W poszukiwaniu kolorów do muzyki Grażyny Bacewicz. W sezonie 2011/12 pracował w Teatrze Wielkim nad programem edukacyjnym Alicja w krainie czarów, a jego nowy spektakl inspirowany Hamletem Szekspira pojawi się na scenie kameralnej w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego jesienią 2013 roku. Z kolei George Williamson po rocznej pracy z zespołem PBN powrócił do Anglii, gdzie zrealizował Ognistego ptaka Strawińskiego z English National Ballet, a teraz kontynuuje swoją pracę tancerza i choreografa w rodzinnym kraju.

 

Jednak Krzysztof Pastor wciąż liczy na kolejne prace młodych warszawskich choreografów i ujawnianie się nowych talentów twórczych w zespole. Dlatego projekt dorocznych warsztatów choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego będzie kontynuowany również w następnych latach.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close