Warszawa: Teatr Wielki-Opera Narodowa „Sen nocy letniej”

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Wielki-Opera Narodowa „Sen nocy letniej”

Projekt plakatu: Adam Żebrowski. Fot. Silvano Ballone

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl premier inspirowanych twórczością Szekspira otworzy w Warszawie realizacja baletowa jego komedii Sen nocy letniej. Sięgali do tej sztuki różni choreografowie, ale żadna z wersji baletowych nie dorównuje stworzonej przez Johna Neumeiera, legendarnego amerykańskiego choreografa, twórcy i wieloletniego dyrektora Baletu Hamburskiego. Dopiero jego balet w pełni oddaje magię i ducha sztuki Szekspira. Scenografem przedstawienia jest wybitny niemiecki artysta Jürgen Rose, a kierownictwo muzyczne warszawskiej premiery sprawuje Łukasz Borowicz.

 

Ta urocza komedia o zamieszaniu miłosnym w realnym życiu i fantastycznym świecie elfów jest jedną z najpiękniejszych inscenizacji wielkiego choreografa. John Neumeier zrealizował ją w 1977 roku dla Baletu Hamburskiego, a z czasem wprowadził swoje przedstawienie także do repertuaru Opery Paryskiej i Wiedeńskiej, Teatru Bolszoj w Moskwie oraz królewskich zespołów baletowych w Kopenhadze i Sztokholmie. Trzy światy, w jakich poruszają się bohaterowie komedii Szekspira, znalazły tu swoje odzwierciedlenie zarówno w choreografii, jak i w muzyce. Dwór królewski tańczy w balecie przy romantycznej muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, elfom towarzyszy współczesny pejzaż dźwiękowy György’a Ligetiego, zaś rzemieślnicy poruszają się przy dźwiękach tradycyjnej katarynki. A wszystko zostało przedstawione przez choreografa z niezwykłą empatią, humorem i poezją. To jedna z najpiękniejszych komedii lirycznych w światowym repertuarze baletowym.

 

Balet Johna Neumeiera w dwóch aktach według Williama Szekspira 
Prapremiera: Hamburg Ballett: 10/07/1977
Premiera polska: 15/03/2013

Choreografia i koncepcja świateł: John Neumeier
Muzyka:  Felix Mendelssohn-Bartholdy, György Ligeti
oraz tradycyjna muzyka katarynkowa
Dyrygent: Łukasz Borowicz 
Scenografia i kostiumy: Jürgen Rose
Realizacja baletu: Victor Hughes, Janusz Mazoń, Niurka Moredo
Realizacja świateł: Ralf Merkel

Polski Balet Narodowy
Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza i statyści

Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprasza w dniach: 30 i 31 (2x) stycznia 2015 oraz 1 (2x) i 3 lutego 2015 na dp Fpyer Głównego na spotkania wprowadzające z udziałem gości specjalnych, które poprowadzi Maciej Krawiec. Spotkania odbędą się 45 minut przed każdym spektaklem, wstęp za okazaniem biletu na spektakl.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close