Warszawa: XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

Zdjęcie: Warszawa: XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł

Fot. Gerhard Ludwig.

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 20-27 września 2013 roku odbędzie się XII Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Przyjemność wzrokowa to jeden z zapalnych punktów dyskusji o współczesnej sztuce. Patrzenie, spoglądanie to czynność o ambiwalentnym charakterze: naturalna i perwersyjna zarazem, będąca zarówno sposobem poznawania, jak i krytyki tego, co poddane władzy wzroku. Szczególnie ważne jest to w teatrze, gdzie wymiana spojrzeń warunkuje komunikację i kontakt między sceną a widownią. Dlatego też hasło tegorocznej, XII edycji Festiwalu Ciało/Umysł stanowi nieco przewrotne wyznanie: „Tak, lubię patrzeć” – zdanie, które można przypisać każdemu, ale wyrażone ostentacyjnie staje się tabu – wstydliwą potrzebą, ukrytym pragnieniem, chciwą rządzą, konsumpcyjnym nienasyceniem lub zwykłą bezradnością. Hasło to jest tyleż prowokacją, co diagnozą i zachętą do próby przekraczania dyktatu wizualności. W programie tegorocznego festiwalu dominuje chęć rewizji i rozliczeń – będzą stawiane pytania o granice widzialności, o związki percepcji z emocjami, o technologiczne zapośredniczanie doświadczeń i związane z tym manipulacje, o performowanie różnych wymiarów piękna i brzydoty, o wizualne przestrzenie wykluczenia.

 

Edyta Kozak, dyrektor artystyczna festiwalu: „Ciało/Umysł – festiwal, który lubi drażnić, wytrącać widzów z ich samozadowolenia i bezpiecznej drogi, którą obrali, w tym roku nie skupi się na jednym konkretnym temacie. Postawi zasadnicze pytanie o przyszłość współczesnego tańca. Zastanowi się, co inspiruje i napędza artystów jutra? Dostarczy ekscytujący wgląd w aktualny stan tańca współczesnego, a także poruszy szerokie spektrum problemów i dylematów współczesnego społeczeństwa.”

 

Festiwal rozpocznie się obszernym przeglądem spektakli polskich choreografów i artystów. Podczas weekendu 20-22 września wystąpią m.in. Maria Stokłosa, Karol Tymiński, Kaya Kołodziejczyk i Anita Wach. W tych dniach swoje nowe projekty zaprezentują także Wojtek Ziemilski, Renata Piotrowska i muzyczno-technologiczne duo Laszuk/Libera, zobaczymy także nową interpretację Święta Wiosny w wykonaniu Tomasza Wygody i reżyserii Sławomira Krawczyńskiego. Tradycyjnie w programie festiwalu nie zabraknie gwiazd a także enfant terrible współczesnego tańca. Po raz pierwszy gościem festiwalu będzie Daniel Leveille, jeden z awangardowych kanadyjskich twórców nowej fali, który zaprezentuje radykalną, jednocześnie pełną ascetyzmu choreografię nagich ciał. Będziemy także świadkami rozsadzającego teatralną formę spotkania szwajcarskiego Teatru Hora z choreografem Jérôme Belem, uczestnikami nietuzinkowej trylogii Juana Domingueza Rojo, a dwie międzynarodowe grupy artystów z John the Houseband oraz znanych z zeszłorocznej (M)imosy: Françoi Chaignaud /Cecilia Bengolea zrobią wszystko, aby przekuć zazwyczaj bierną, teatralną widownię w grono wiernych, rozentuzjazmowanych fanów… 

 

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na wydarzenia towarzyszące XII Międzynarodowemu Festiwalowi Tańca Współczesnego Ciało/Umysł. Spotkania z artystami po spektaklach poprowadzą Martyna Miller i Joanna Szymajda. Panel dyskusyjny Czy polski taniec do swojego rozwoju potrzebuje Europy? – spotkanie z artystami i partnerami networku APAP oraz gośćmi porpowadzi Tomasz Plata. Panel dyskusyjny Święto Wiosny. Wiek później – spotkanie z artystami spektaklu Niżyński. Święto snów: Sławkiem Krawczyńskim, Anną Godowską, Tomkiem Wygodą poprowadzi Dorota Sajewska. Ponadto odbędą się koncerty i imprezy w klubie festiwalowym – Barze STUDIO.

 

Harmonogram wydarzeń towarzyszących

 

XII Festiwal Ciało/Umysł

20-27 września 2013

Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza , Warszawa

BILETY:

Duża Scena: 20-30 zł

Scena Malarnia: 15-20 zł

Scena Modelatornia: 10 zł

Karnety: 168-228 zł

Bilety w sprzedaży:

od 10 sierpnia online poprzez www.teatrstudio.pl/repertuar

od 16 sierpnia online oraz w kasie Teatru Studio

Pełen program na www.cialoumysl.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close